Pierwszy festiwal chopinowski w Dusznikach-Zdroju

75 lat temu odbył się pierwszy festiwal chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Miejsce to dla upamiętnienia genialnego kompozytora wybrano nieprzypadkowo. Latem 1826 r. Fryderyk Chopin przebywał na kuracji w tym sudeckim uzdrowisku. Zapisał się w historii miasta dając charytatywny koncert na rzecz dzieci zmarłego mieszczanina dusznickiego. Pamięć o tych wydarzeniach była w Bad Reinerz (jak nazywały się Duszniki-Zdrój do 1945 r.) żywa, czego wyrazem był ufundowany w 1897 r. pomnik w Parku Zdrojowym.

Po II wojnie światowej na tzw. Ziemiach Odzyskanych intensywnie wyszukiwano „śladów polskości”, które pomogłyby w oswojeniu tych do niedawna zupełnie obcych, nieznanych Polakom terenów. Dusznicki epizod w życiu Chopina doskonale się do tego nadawał i dlatego też posłużył za pretekst do stworzenia festiwalu muzycznego. Impreza „przyjęła się” stając się ważnym nie tylko w skali regionu wydarzeniem kulturalnym i jest organizowana rokrocznie już od 75 lat.

Pierwszy festiwal odbył się w dniach 25–26 sierpnia 1946 roku. Wystąpiło wówczas dwoje wybitnych artystów: Zofia Rabcewiczowa oraz Paweł Sztompka. Do przyjazdu do Dusznik nakłonił ich Wojciech Dzieduszycki. W nawiązaniu do historycznych wydarzeń, w przeddzień oficjalnego rozpoczęcia festiwalu Z. Rabcewiczowa dała koncert charytatywny na rzecz dusznickiego sierocińca, a wychowankowie tej placówki zaprezentowali przedstawienie teatralne o młodym kompozytorze. Lokalna prasa nie tylko relacjonowała festiwal, ale poświęciła wówczas wiele miejsca opisaniu związków Chopina z Dusznikami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.