Bardzo smutno zaczynamy rok 2021. Zmarł nasz kolega dr Piotr Grącikowski. Był absolwentem wrocławskiej polonistyki, ale jego zainteresowania skupiały się wokół kultury i literatury żydowskiej. W grudniu 2013 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną: Portret przedwojennej etnografki żydowskiej Reginy Lilientalowej, za którą otrzymał I wyróżnienie w organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny Konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o tematyce żydowskiej. Postacią Lilientalowej zajmował się przez całe swoje zawodowe życie.
W Ossolineum pracował od września 2007 roku, był starszym bibliotekarzem w Dziale Opracowania. Katalogował nieopracowany dotąd zbiór judaików z historycznej lwowskiej kolekcji ZNiO. Z racji naukowych zainteresowań był także związany z Katedrą Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestniczył w wielu konferencjach naukowych, na których wygłaszał referaty, był także autorem licznych artykułów. W Ossolineum należał do zakładowej „Solidarności”.
Piotrek obdarzony był dużym poczuciem humoru i miał niecodzienne pasje, np. kolekcjonował rozmaite wydania gry towarzyskiej „Flirt” i hebrajskie talizmany. Wydawał Sporadnik Obsesjograficzny „Seplencja”. Należał do Imponderabilijnego Klubu Profesora Bednarka – grona studentów skupionych wokół legendy wrocławskiej polonistyki.
Z zmiłowaniem rysował, i to całkiem nieźle. Tworzył karykatury swoich współpracowników, zarówno tych na judaistyce, jak i tych w Ossolineum. Robił ilustracje do przysłów żydowskich. Często bohaterami Jego rysunków były zwierzęta, które bardzo lubił. Nierzadko umilał życie współpracownikom, tworząc humorystyczne kartki pocztowe. Był szczęśliwym posiadaczem dwóch kotów.
Niedawno Piotrek pożegnał swojego mentora prof. Bogusława Bednarka. Dzisiaj my żegnamy Piotrka – mamy nadzieję, że gdzieś w zaświatach siedzą razem, sącząc dobre wino i dyskutując o najdziwniejszych problemach tego świata.
Piotr był wrażliwym i dobrym człowiekiem.
Jego rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy współczucia.
Ossolińczycy
Rysunki Piotra, podpisywane przez niego charakterystycznym PGR, pochodzą z Jego strony na Facebooku.