Piotrek – hebraista i rysownik

Piotrek w Czytelni Czasopism Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” (ks. Jan Twardowski)

 

Dziś, 4. stycznia 2022 roku, mija rok od śmierci Piotra Grącikowskiego. Nasz kolega rozpoczął pracę w Ossolineum w 2007 roku w Dziale Opracowania Nowych Druków Zwartych. Ukończył wrocławską polonistykę. Jego zasadniczą pasją i obszarem zainteresowań była kultura i literatura żydowska. Swoją pracę doktorską, zatytułowaną: „Portret przedwojennej etnografki żydowskiej Reginy Lilientalowej”, obronił w 2013 roku. W 2016 roku otrzymał za nią I wyróżnienie w Konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o tematyce żydowskiej, organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Reginie Lilientalowej (1875- 1924) – Żydówce, Polce, warszawiance – Piotr poświęcił swoje serce oraz poszukiwania naukowe. Pragnął ukazać ją nie tylko jako uczoną, ale i jako propagatorkę zgodnego współżycia Polaków i Żydów.

Piotrek uwielbiał rysować, stworzył cztery portrety swoich koleżanek i kolegów z Działu Opracowania: Przemysława, Pani Grażyny, Johannesa Goreckisa oraz Yvonny. Przez jego rysunki przebiega stado rozmaitych zwierząt, w szczególności uwielbianych przez Niego kotów.

Oprócz wąsaczy kochał też ptaki. Wypuszczał je „na wolność” ożywiając w swoim filmie zatytułowanym „Ptasi pokaz mody”.

Szczególną opieką, uśmiechem i zadumą otoczył również nosorożce.

W humorystyczny sposób przedstawił także „Przysłowia żydowskie ze zbioru Ignacego Bernsteina”

W tym roku 24 stycznia Piotrek skończyłby 45 lat.

Tekst: Katarzyna Podolec [Dział Opracowania Nowych Druków Zwartych]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.