„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” (ks. Jan Twardowski)
Dziś, 4. stycznia 2022 roku, mija rok od śmierci Piotra Grącikowskiego. Nasz kolega rozpoczął pracę w Ossolineum w 2007 roku w Dziale Opracowania Nowych Druków Zwartych. Ukończył wrocławską polonistykę. Jego zasadniczą pasją i obszarem zainteresowań była kultura i literatura żydowska. Swoją pracę doktorską, zatytułowaną: „Portret przedwojennej etnografki żydowskiej Reginy Lilientalowej”, obronił w 2013 roku. W 2016 roku otrzymał za nią I wyróżnienie w Konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o tematyce żydowskiej, organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.
Reginie Lilientalowej (1875- 1924) – Żydówce, Polce, warszawiance – Piotr poświęcił swoje serce oraz poszukiwania naukowe. Pragnął ukazać ją nie tylko jako uczoną, ale i jako propagatorkę zgodnego współżycia Polaków i Żydów.
Piotrek uwielbiał rysować, stworzył cztery portrety swoich koleżanek i kolegów z Działu Opracowania: Przemysława, Pani Grażyny, Johannesa Goreckisa oraz Yvonny. Przez jego rysunki przebiega stado rozmaitych zwierząt, w szczególności uwielbianych przez Niego kotów.
Oprócz wąsaczy kochał też ptaki. Wypuszczał je „na wolność” ożywiając w swoim filmie zatytułowanym „Ptasi pokaz mody”.
Szczególną opieką, uśmiechem i zadumą otoczył również nosorożce.
W humorystyczny sposób przedstawił także „Przysłowia żydowskie ze zbioru Ignacego Bernsteina”
W tym roku 24 stycznia Piotrek skończyłby 45 lat.
Tekst: Katarzyna Podolec [Dział Opracowania Nowych Druków Zwartych]
- Przemysław
- Pani Grażyna
- Johannes Goreckis
- Yvonna
- Dzięcioł
- Lew
- Niebieski kot
- Pawian
- Pies
- Różowy kot
- Wąż
- Żaba w okularach
- Żbik
- Żubr
- Żyrafa
- Piotrek – obrona doktoratu