„Podróże Guliwera” – pierwsze polskie wydanie

Satyryczna powieść „Travels into Several Remote Nations of the World” irlandzkiego pisarza Johnathana Swifta, bardziej znana pt. „Gulliver’s Travels”, należy do najważniejszych i najbardziej popularnych dzieł literatury światowej. Pierwsze wydanie książki ukazało się w Londynie w l. 1726-1727. Jak pisze anonimowy tłumacz dzieła na język polski, w ciągu zaledwie trzech tygodni w Anglii rozeszło się ok. 10 tysięcy egzemplarzy tej edycji.

Pierwsze tłumaczenie „Podróży Guliwera” na język polski ukazało się drukiem w Supraślu w l. 1784-1787 w czterech tomach. Tekst pierwszych dwóch tomów wydanych w 1784 r. pokrywa się z angielskim wydaniem powieści Swifta. Kolejne dwa tomy, oznaczone jako 3. i 4., wydrukowane zostały w 1787 r. Zawierają one dalszy ciąg przygód Guliwera dopisany przez innego autora – Pierre’a François Guyota Desfontainesa, który wcześniej w 1727 r. przetłumaczył „Podróże Guliwera” Johnatana Swifta na język francuski.

Mimo że polskie wydanie „Podróży Guliwera” zawierało dwa dzieła różnych autorów, tłumacz ujął wszystkie cztery tomy polskiej edycji w jedną całość jako dzieło Swifta, podając na każdym z nich ten sam tytuł „Podroze Kapitana Gulliwera” oraz uwagę „w języku angielskim napisane”.

Tłumaczenie pierwszych dwóch tomów zawierających powieść Swifta napisaną oryginalnie w języku angielskim autor polskiego przekładu przygotował jednak na podstawie francuskiego tłumaczenia wspomnianego już P. Desfontaines’a, o czym poinformował czytelnika we wstępie.

Pierwsze dwa tomy polskiej edycji „Podróży Guliwera” z 1784 r. zawierają po dwie ilustracje miedziorytowe, które prezentują sceny z podróży bohatera powieści do Krainy Liliputów, do Brobdingnag, do Laputy oraz do kraju Houyhnhnmów.

***

W ossolińskich zbiorach znajdują się trzy egzemplarze pierwszego wydania „Podróży Guliwera” w języku polskim, sygn.: XVIII-6271, XVIII-9763 (t. 1-2) oraz XVIII-6272 (t. 1-4).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.