Wielu z nas odczuwa chęć przemieszczenia się do miejsc, w których rozgrywa się akcja czytanej książki? Chociaż raz znaleźć się tam, gdzie jej bohaterowie? Powszechnie znana jest twórczość J. R. R. Tolkiena, któremu zawdzięczamy świat Śródziemia. Osobom znającym jego twórczość polecamy książkę autorstwa Johna Gartha pt. „J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie”.
Autor, wybitny znawca twórczości pisarza, poświęca książkę miejscom, wydarzeniom historycznym oraz zjawiskom kulturowym, które inspirowały twórcę „Władcy Pierścieni” podczas tworzenia świata Śródziemia. Jak można przeczytać:
Książka zaprasza czytelnika w niezwykłą podróż po życiu i wyobraźni jednego z cieszących się światową sławą autorów, pozwalając zarazem zbadać skomplikowane relacje między realnością a fantazją.
Publikacja składa się z jedenastu rozdziałów, m.in.: „Z Anglii do Shire’u” czy też „Ziemie Lúthien”, zawiera wspaniałe ilustracje, których zadaniem jest towarzyszenie w trakcie lektury. Ponad sto ilustracji, a wśród nich rysunki oraz obrazki, których autorem był sam Tolkien, współgra idealnie z tekstem.
Warto wspomnieć, że opisy miejsc stanowiących inspirację dla krain Śródziemia przeplatają się z informacjami dotyczącymi bezpośrednio samego pisarza, jego bliskich, wydarzeń z jego życia. Jedną z głównych inspiracji stanowiła dla niego Anglia, nazywana zieloną krainą, zajmująca w jego sercu szczególne miejsce. Rodzice Tolkiena byli Anglikami, ale on urodził się w Afryce Południowej, a Anglię po raz pierwszy odwiedził w wieku 3 lat. Zamieszkał w niej wraz z rodziną (matka i brat) w 1895 roku. Rok później zmarł jego ojciec, który pozostał w Afryce Południowej.
Na stronie 27 znajdujemy dokładną informację o miejscu, w którym zaczęła się twórczość Tolkiena, gdzie 24 września 1914 roku napisał „Podróż Earendela, Gwiazdy Wieczornej”. To miejsce to Phoenix Farm, dom jego ciotki, Jane Neave, w Gedling w Nottinghamshire. Mityczny świat Tolkiena narodził się właśnie tu.
Wiele jest miejsc, które należałoby odwiedzić, chcąc zrozumieć fenomen twórczości pisarza, czerpał on z nich inspirację, tworząc, chcąc podarować stworzony przez siebie świat czytelnikom. Anglia, Egipt, Nowa Zelandia to jedynie niektóre z nich.
Przykłady ilustracji
- Miejsca, które inspirowały Tolkiena
- Miejsca, które inspirowały Tolkiena
- Miejsca, które inspirowały Tolkiena
- Ilustracja Tolkiena do „Hobbita”
- Ilustracja Tolkiena do „Hobbita”
- Ilustracja Matta Fergusona do „Władcy pierścieni”