Popularyzacja nauki w latach 30. XX w. w Polsce – czasopismo „Chcę poznać wszystko”

Od zarania dziejów nauka i poznawanie świata zajmuje ważne miejsce w życiu człowieka. Jeszcze w XIX wieku osiągnięcia naukowe były zarezerwowane dla klasy wyższej. Jednak na fali rewolucji przemysłowej, większej migracji ludności oraz zwiększonego dostępu do edukacji, informacje o rozwoju nauki stały się bardziej powszechne, głównie wśród mieszkańców miast. Był to trend ogólnoświatowy, który nie ominął Polski międzywojennej. W 1928 roku ukazał się pierwszy numer czasopisma „Chcę poznać wszystko: dwutygodnik popularno-naukowy” pod redakcją Adolfa Rząśnickiego, którego zadaniem miało być popularyzowanie nauki w przystępny sposób. Rząśnicki był lekarzem, zoologiem oraz działaczem społecznym związanym z PPS. Współpracował z lewicowymi tygodnikami oraz z „Gazetą Lekarską”, w której publikował prace z zakresu medycyny. Największym dziełem wydanym pod jego redakcją była „Nowoczesna encyklopedia zdrowia” (1937-1939).

Celem Rząśnickiego było dotarcie do jak największej liczby czytelników, dlatego na łamach „Chcę poznać wszystko” pojawiają się artkuły z różnych dziedzin – nauk ścisłych, nauk społecznych i humanistycznych oraz poruszane są tematy ówcześnie popularne wśród społeczeństwa (za przykład może posłużyć zainteresowanie spirytyzmem i okultyzmem, o którym można przeczytać w numerze 3 z dnia 22 lutego 1930 r.). Twórcami tekstów byli znani polskiej nauce badacze, tacy jak: biolog Jan Dembowski, prekursor polskiej socjologii Ludwik Krzywicki, czy działacz emigracyjny Michał Pankiewicz. Na łamach dwutygodnika można również przeczytać m.in. wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera, fragmenty powieści hiszpańskiego pisarza Blasco Ibaneza czy pisarza Stefana Żeromskiego.

„Chcę poznać wszystko” stanowi ciekawy przykład czasopism popularno-naukowych, ponieważ nie skupia się tylko na jednej dziedzinie tematycznej. Pomimo prostoty przekazu i luźnego języka artykuły charakteryzują się niezwykłą przenikliwością jak i krytycyzmem. Czasopismo przestało się ukazywać w 1931 roku, po wydaniu 14 numerów.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z „Chcę poznać wszystko” w naszej Czytelni Czasopism przy ul. Sołtysowickiej, aby samemu przekonać się o wartości tego dwutygodnika. (sygnatura zbiorów 291.368).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.