W dniach 23-24 października w Auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich odbyły się warsztaty pt. „Oprawa książki złotem zdobiona”.
Promowały one zadanie „Uzupełnienie sprzętu pracowni konserwatorskiej” realizowanego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – wspieranie działań muzealnych.
Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupione zostały:
- nóż do cięcia passe-partout,
- kuweta do uzupełniania masą papierową
- złociarka ręczna z termostatem.
Na zaproszenie Ossolineum warsztaty poprowadził Dariusz Subocz, konserwator malarstwa, rzeźby polichromowanej, papieru i skóry, a także założyciel i dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
Dnia 23 października wygłosił on wykład pt. „Prasy do złoceń w zbiorach Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Przyczynek do rozważań o wpływie rozwoju technologii na wygląd XIX- i XX-wiecznych książek”. W spotkaniu uczestniczyli min bibliotekarze, konserwatorzy i uczniowie klasy introligatorskiej Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Ks. M. Lutra we Wrocławiu. W trakcie zajęć zaprezentowana została zakupiona w ramach zadania złociarka.
Konserwatorzy przybyli min. z Książnicy w Cieszynie, Biblioteki Kórnickiej, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu mieli też możliwość zapoznania się z pomieszczeniami pracowni konserwatorskiej Ossolineum, w których zainstalowano pozostałe zakupione sprzęty: nóż do cięcia passe-partuot i kuwetę do uzupełniania masą papierową.
Dnia 24 października odbyły się warsztaty dla szkół. W dwóch grupach uczestniczyło w nich ponad 40 dzieci, w tym dzieci niepełnosprawne ruchowo. Daruszowi Suboczowi pomagali koledzy z pracowni introligatorskiej, konserwatorskiej oraz Działu Edukacji Ossolineum. Dzieci wykonały tłoczenia i złocenia opraw na przygotowanych wcześniej w pracowni introligatorskiej notesach. Notesy te były dla nich pamiątką po spotkaniu, które same oceniły jako bardzo ciekawe.
Zdjęcia z warsztatów