Oprawa książki złotem zdobiona – relacja z warsztatów

W dniach 23-24 października w Auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich odbyły się warsztaty pt. „Oprawa książki złotem zdobiona”.


Promowały one zadanie „Uzupełnienie sprzętu pracowni konserwatorskiej” realizowanego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – wspieranie działań muzealnych.

Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupione zostały:

  • nóż do cięcia passe-partout,
  • kuweta do uzupełniania masą papierową
  • złociarka ręczna z termostatem.

Na zaproszenie Ossolineum warsztaty poprowadził Dariusz Subocz, konserwator malarstwa, rzeźby polichromowanej, papieru i skóry, a także założyciel i dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.

Dnia 23 października wygłosił on wykład pt. „Prasy do złoceń w zbiorach Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Przyczynek do rozważań o wpływie rozwoju technologii na wygląd XIX- i XX-wiecznych książek”. W spotkaniu uczestniczyli min bibliotekarze, konserwatorzy i uczniowie klasy introligatorskiej Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Ks. M. Lutra we Wrocławiu. W trakcie zajęć zaprezentowana została zakupiona w ramach zadania złociarka.

Konserwatorzy przybyli min. z Książnicy w Cieszynie,  Biblioteki Kórnickiej, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu mieli też możliwość zapoznania się z pomieszczeniami pracowni konserwatorskiej Ossolineum, w których zainstalowano pozostałe zakupione sprzęty: nóż do cięcia passe-partuot i kuwetę do uzupełniania masą papierową.

Dnia 24 października odbyły się warsztaty dla szkół. W dwóch grupach uczestniczyło w nich ponad 40 dzieci, w tym dzieci niepełnosprawne ruchowo.  Daruszowi Suboczowi pomagali koledzy z pracowni introligatorskiej, konserwatorskiej oraz Działu Edukacji Ossolineum. Dzieci wykonały tłoczenia i złocenia opraw na przygotowanych wcześniej w pracowni introligatorskiej notesach. Notesy te były dla nich pamiątką po spotkaniu, które same oceniły jako bardzo ciekawe.


Zdjęcia z warsztatów

warsztaty_8 warsztaty_7


warsztaty_6 warsztaty_5


warsztaty_4 warsztaty_3


warsztaty_2 warsztaty_1


warsztaty_9


warsztaty_zaproszenie

Zaproszenie na warsztaty


warsztaty_zaproszenie1

Zaproszenie na warsztaty


Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.