Portret Marii Leszczyńskiej trafił do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich

Portret Marii Leszczyńskiej

Dzięki dotacji ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich trafił „Portret Marii Leszczyńskiej”.

Maria Leszczyńska (1703-1768) – polska królewna herbu Wieniawa, młodsza córka króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego i Katarzyny Opalińskiej, w 1725 roku została żoną króla Francji Ludwika XV. Zasiadała na tronie Francji przez 43 lata, przez co została uznana najdłużej panującą monarchinią.

Obraz powstał najprawdopodobniej w XVIII wieku jako jeden z wielu portretów Marii Leszczyńskiej. Jest związany z grafiką według wzoru Jeana Baptiste’a van Loo wykonaną przez wybitnego francuskiego rytownika Laurenta Carsa.

Van Loo pochodził z rodziny francuskich malarzy o holenderskich korzeniach. W 1720 roku osiedlił się w Paryżu, gdzie pracował jako portrecista. Malował osoby związane z regentem, księciem Filipem Orleańskim. W 1731 został członkiem Académie Royale.

Maniera malarska i styl portretu są bliskie twórczości Van Loo, co najlepiej widać w drobiazgowym oddaniu elementów stroju np. rękawów koronkowych oraz budowaniu trefowanych loków na głowie portretowanej.

Obraz doskonale uzupełnia naszą kolekcję przedstawień znanych postaci historycznych. Warto zaznaczyć, że jedną z cenniejszych miniatur w zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich jest portret ojca dawnej królowej Francji – Stanisława Leszczyńskiego w stroju myśliwskim autorstwa Philipa Jacoba Loutherberga starszego.

Obraz został zakupiony dzięki dotacji ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzieło zostało zakupione w domu aukcyjnym w Portugalii.


Zakup „Portretu Marii Leszczyńskiej” do zbiorów Działu Sztuki MKL z dotacji celowej MKiDN. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.