Dnia 14 lutego 2014 roku w Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w galerii południowej otwarto wystawę p.t. Portret staropolski. Genealogia rodu Sapiehów. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja darów, jakie Zakład Narodowy im. Ossolińskich otrzymał od rodziny Sapiehów, zatytułowana Ossolineum było dla mnie drugim domem rodzinnym”. Sapiehowie i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Na wystawie Portret staropolski. Genealogia rodu Sapiehów zaprezentowane zostaną siedemdziesiąt dwa wizerunki Sapiehów pochodzące ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Kolekcja ta, nazywana też od miejsca swego pochodzenia Galerią Kodeńską, powstała w 1709 roku z inicjatywy Jana Fryderyka Sapiehy. Znane jest nazwisko tylko jednego z malarzy – autora portretów Ignacego i Jana, które włączono do genealogii w 1750 roku. Był nim August Mirys, artysta pracujący dla rodów magnackich ówczesnej Rzeczpospolitej. O tym, że stworzenie genealogii w obrazach rodu było zaplanowanym i dobrze zorganizowanym przedsięwzięciem, świadczą zachowane szkicownik z projektami wizerunków i korespondencja rodzinna Sapiehów. Posiadanie galerii sportretowanych przodków stanowiło w dobie staropolskiej o prestiżu rodu i było zjawiskiem dość powszechnym. Dziś o wyjątkowości Galerii Kodeńskiej świadczy przede wszystkim fakt, że kolekcja zachowana jest niemal w całości.
Wystawie towarzyszy ekspozycja „Ossolineum było dla mnie drugim domem rodzinnym”. Sapiehowie i Zakład Narodowy im. Ossolińskich prezentująca wybór z darów tej rodziny dla Zakładu. W Kamienicy Pod Złotym Słońcem będzie można zobaczyć portrety z XIX i XX wieku, grafiki, stare druki i rękopisy z kolekcji Eustachego Seweryna Sapiehy oraz prace z dorobku artystycznego Elżbiety Rufener-Sapiehy, a także dar Renaty Sapieżyny oraz miniatury z wizerunkami Sapiehów pochodzące ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.
Wystawa będzie otwarta w dniach
15.02 – 30.06.2014.
wtorek – niedziela
w godzinach
10.00 – 18.00.
Bilet normalny: 5,00 zł;
ulgowy: 3,00 zł.;
edukacyjny: 2,00 zł.
Bilety ulgowe: dzieci, uczniowie, studenci, doktoranci, emeryci, renciści.
Bilety edukacyjne: grupy zorganizowane, czyli klasy z opiekunem, grupy prowadzone przez Dział Edukacji – tu konieczne jest umówienie się z pracownikiem Działu Edukacji (tel. 71 335 64 83). Oprowadzanie po wystawach jest możliwe w dniach: wtorek-piątek, w godzinach10.00-15.00.
Darmowy wstęp na wystawy: pracownicy instytucji kultury, osoby niepełnosprawne z opiekunem, emerytowani pracownicy Ossolineum.
Cena biletu obejmuje również wejście na odbywającą się równolegle drugą odsłonę wystawy Historia rękopisu „Pana Tadeusza” – teksty, konteksty, realia.