Porwanie Europy – gobelin ze zbiorów ZNiO

Gobelin ze sceną Porwania Europy

Ossolineum to nie tylko książki i czasopisma. Mamy w zbiorach tak oryginalne obiekty, jak… 

Gobelin ze sceną Porwania Europy, Manufaktura Aubisson wg Louis’a Lagrenée, II poł. XVIII w.; I.rz. 1, Muzeum Książąt Lubomirskich w ZNiO we Wrocławiu

Gobelin „Porwanie Europy” przekazała w darze do Muzeum Książąt Lubomirskich w 2017 r. Renata Sapieha. Wdowa po księciu Lwie Sapiesze otrzymała ten gobelin od swojego stryja Maksymiliana von Kornbergera.

Gobelin ten powstał w 2 połowie XVIII w. we francuskiej manufakturze – Aubusson. W 1759 roku zlecono Louisowi Lagrenée (1724-1805) wykonanie sześciu kartonów ukazujących miłość bogów, na podstawie których zostały wykonane tapiserie: Sąd Parysa, Wenus w kuźniach Lemnos, Aurora i Kephale oraz Boreasz i Orejtyja, Narodziny Bachusa i Porwanie Europy.

Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko dwa kartony autorstwa Lagrenée: „Porwanie Europy” i „Sąd Parysa” w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, oraz trzy gobeliny: „Narodziny Bachusa” w Mobilier National w Paryżu, „Wenus w kuźniach Lemnos” w Musée départemental de la tapisserie d’Aubusson oraz ossolińskie „Porwanie Europy”. Według obecnego stanu wiedzy gobelin z Muzeum Książąt Lubomirskich jest jedynym dziełem manufaktury Aubusson wykonanym na podstawie kartonu Louisa Lagrenée znajdującym się w Polsce.

Gobelin przedstawia moment, w którym to Zeus, znany ze swej łatwości do zakochiwania się, upatrzył sobie nowy obiekt swoich amorów. Piękna królewna tyryjska Europa, nieświadoma czekającego ją niebezpieczeństwa, poddała się zniewalającej urodzie byka, którego postać przybrał Zeus. Dosiadła jego grzbietu z zamiarem przyozdobienia jego rogów kwiatami. Spojrzenie byka skierowane na Europę było pełne miłości, jednak znajdujący się nad nimi orzeł wprowadził w tą scenę uczucie niepokoju. Z „Metamorfoz” Owidiusza dowiadujemy się co wydarzyło się dalej. Zeus porwał Europę na Kretę i tam też ją zniewolił.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.