„Porządek robót miesięcznych ogrodnika na cały rok wypisany…”

W zbiorach Ossolineum można znaleźć pozycje dotyczące ogrodnictwa. Jedną z takich publikacji jest dzieło Anny Jabłonowskiej (1728-1801). Mowa tutaj o: Porządku robót miesięcznych ogrodnika na cały rok wypisany y na miesiące podzielony. Została ona wydrukowana w Drukarni Pokojowej w Siemiatyczach w 1786 roku. Poradnik został podzielony na 12 miesięcy. W końcowej części książki znajdują się natomiast „traktaty” poświęcone różnym czynnościom i problemom ogrodniczym.

Autorka w każdym rozdziale wymienia typy roślin, które można posiać w danym miesiącu. Zwraca również uwagę na kwiaty i drzewa, które kwitną w konkretnym terminie oraz w jakie owoce i warzywa możemy się zaopatrzyć podczas trwającej pory roku. W maju Anna Jabłonowska zwraca uwagę, by nie dać się zwieść ciepłym dniom. Nasze rośliny mogą nadal być narażone na zimne noce. Dla ogrodnika jest to czas na sianie ogórków oraz sadzenie goździków. Natomiast jego oko będą cieszyć kwitnąca śliwka, gruszka, wiśnia, kalina i róża.

Książka ma ponad 200 lat, a jak widać, wszystkie rady są nadal aktualne. Publikacja jest dostępna w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej:
https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication/26979/edition/24400/content

Ossoliński egzemplarz jest uszkodzony i nie posiada strony tytułowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.