Powstanie Wielkopolskie na łamach czasopism

Polska historia naznaczona jest zrywami narodowymi, a jednym z nich jest zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Dokładnie dziś obchodzimy 104. Rocznicę jego wybuchu. W 2021 roku ustanowiono 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięstwa Wielkopolskiego.

Po I wojnie światowej Wielkopolska pozostała przy Rzeszy Niemieckiej. O ostatecznej przynależności państwowej miano zdecydować w trakcie konferencji pokojowej w Wersalu. Jednak emocje, zarówno wśród Polaków jak i Niemców zamieszkujących te tereny, były napięte. Zderzały się tendencje narodowościowe, rywalizowano o władze. Punktem zapalnym konfliktu była wizyta w Poznaniu Ignacego Paderewskiego, który został entuzjastycznie przyjęty przez Polaków. Niemcy, w ramach wyrażenia sprzeciwu wobec pobytu Paderewskiego i układającej się korzystnie dla Polaków sytuacji, przeprowadzili kontrmanifestacje na ulicach miasta. Doprowadziło to do wybuchu zamieszek, a następnie – powstania. Nie objęło ono swoim zasięgiem całego regionu, jednak kryzys panujący w Niemczech sprawił, że mimo to udało się uzyskać Wielkopolsce status niezależnego terytorium. Po traktacie wersalskim większość byłej Prowincji Poznańskiej znalazła się w granicach polskich.

Przy tej okazji warto spojrzeć na prasę polską – nie tylko bieżącą z tamtego okresu, ale również wydawaną z okazji rocznic wybuchu powstania. Wspomnieć warto m.in., „Głos Wielkopolski” (sygn.295.388), który 27 grudnia 1945 jako pierwszy po wojnie świętował „Wielkopolską Noc Grudniową”. Natomiast „Wielkopolska ilustracja” (sygn. 294.119) oraz „Tygodnik Katolicki” (sygn. 295.913) w grudniu 1928 roku pisały o powstaniu z okazji 10. rocznicy jego wybuchu. Do lektury wybranych czasopism zapraszamy do naszej czytelni.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.