Prace Eugeniusza Geta Stankiewicza w Ossolineum

Eugeniusz Get Stankiewicz (14 maja 1942-10 kwietnia 2011) zajmował się grafiką, rysunkiem, miedziorytnictwem, malarstwem oraz projektowaniem plakatów. Różnorodna działalność plastyka sprawiły, że stał się jednym z artystycznych symboli związanych z Wrocławiem.

W 2011 roku  Get-Stankiewicz podarował Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich część swojego artystycznego dorobku. Do Działu Dokumentów Życia Społecznego trafiły przede wszystkim plakaty, które stanowią najbardziej charakterystyczną i rozpoznawalną część jego dorobku artystycznego. Znakiem rozpoznawczym jego dzieł, swoistą sygnaturą był groteskowy autoportret. Ta grupa plakatów jest najbardziej kojarzona z dziełami Geta-Stankiewicza. Twórczość Geta-Stankiewicza wpisuje się w jedno z najciekawszych i najwartościowszych zjawisk w polskiej sztuce współczesnej po 1945 roku, jakim jest sztuka plakatu autorskiego, a także – tradycje wypracowane przez polską szkołę plakatu.

 

 

 

Wybór i opracowanie: Liliana Nawrot-Łakomiec | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dokumenty Życia Społecznego, Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.