Od 22 października br. w Bibliotece Polskiej w Paryżu na wystawie monograficznej „Karol Mondral. Twórczość graficzna między Paryżem, Bydgoszczą a Poznaniem” można oglądać 25 rycin oraz 4 exlibrisy ze zbiorów Gabinetu Grafiki Muzeum Książąt Lubomirskich.
W ossolińskich zbiorach znajduje się 75 rycin oraz 3 rysunki i 9 exlibrisów artysty. Na wystawie, która miała swoje odsłony w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, a obecnie prezentowana jest w Paryżu, z ossolińskich zbiorów pokazywane są przede wszystkim przedwojenne prace Mondrala. Większość z nich została nabyta od córki artysty Camilli Mondral.
Na uwagę zasługują drzeworyty barwne: Krakowianka oraz dyptyk Adam i Ewa. Mondral bardzo często swoją modelką czynił żonę, czego przykładem jest Portret żony z hiacyntami z 1917 r. Z paryskiego okresu pochodzą litografia Pont Neuf w Paryżu oraz akwaforta Morze w Biarritz. Dla swojej córki artysta wykonał w 1952 roku Ex libris Camilli Mondral.
Szczegółowe informacje o wystawie znajdują się na stroni Biblioteki Polskiej w Paryżu:
http://www.bibliotheque-polonaise-paris-shlp.fr/
Przykłady prac Karola Mondrala ze zbiorów Ossolineum