Prace Karola Mondrala ze zbiorów Ossolineum w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Od 22 października br.  w Bibliotece Polskiej w Paryżu na wystawie monograficznej „Karol Mondral. Twórczość graficzna między Paryżem, Bydgoszczą a Poznaniem” można oglądać 25 rycin oraz 4 exlibrisy ze zbiorów Gabinetu Grafiki Muzeum Książąt Lubomirskich.


W ossolińskich zbiorach znajduje się 75 rycin oraz 3 rysunki i 9 exlibrisów artysty. Na wystawie, która miała swoje odsłony w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, a obecnie prezentowana jest w Paryżu, z ossolińskich zbiorów pokazywane są przede wszystkim przedwojenne prace Mondrala. Większość z nich została nabyta od córki artysty Camilli Mondral.

Na uwagę zasługują drzeworyty barwne: Krakowianka oraz dyptyk Adam i Ewa. Mondral bardzo często swoją modelką czynił żonę, czego przykładem jest Portret żony z hiacyntami z 1917 r. Z paryskiego okresu pochodzą litografia Pont Neuf w Paryżu oraz akwaforta Morze w Biarritz. Dla swojej córki artysta wykonał w 1952 roku Ex libris Camilli Mondral.

Szczegółowe informacje o wystawie znajdują się na stroni Biblioteki Polskiej w Paryżu:
http://www.bibliotheque-polonaise-paris-shlp.fr/

Przykłady prac Karola Mondrala ze zbiorów Ossolineum

Ig_28787


Ig_17993


Ig_28792


Ig_19351


Ig_29910Ig_21184


Iex_10050


Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.