Prezentacja albumu „Kaplica sykstyńska”

We wtorek, 26 czerwca, odbyła się w Ossolineum prezentacja albumu Kaplica sykstyńska zrealizowanego przez Muzea Watykańskie i wydawnictwo Scripta Maneant.  Zakład Narodowy im. Ossolińskich objął patronatem cykl prezentacji tego wydawnictwa.

Album składa się z trzech tomów zawierających fotografie fresków na ścianach bocznych (tom 1: The 15th Century Frescoes), sklepieniu (tom 2: The Ceiling) oraz Sąd Ostateczny (tom 3: The Last Judgement).

Każda z ksiąg waży 9 kilogramów i ma wymiary 44×61 centymetrów (rozkładówki 130 cm). Zdjęcia zamieszczone w albumach przedstawiają zarówno większe sceny, jak i detale w skali 1:1. Druk został wykonany w technologii hexachrom (6 kolorów), która umożliwia odzwierciedlenie kolorów na poziomie 99,9%. Całość została wydrukowana na wysokiej jakości papierze Fedrigoni Tatami White. Autorem komentarzy do fotografii jest wieloletni dyrektor Muzeum Watykańskiego – Antonio Paolucci.

Kaplica powstała w latach 1475–1483, za sprawą papieża Sykstusa IV. W ciągu ostatnich dwóch lat budowy, na ścianach powstawały freski, których twórcami byli najwybitniejsi artyści z Toskanii i Umbrii: Pietro Perugino, Sandro Botticelli, Cosimo Rosselii, Luca Signorelli, Pinturicchio oraz Domenico Ghirlandaio.

Całkowity nakład: 1999 egzemplarzy. Do dystrybucji w Polsce skierowano jedynie 50 egzemplarzy.

Prezentację zorganizowała firma Goldenmark.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.