Prezentacja rękopisu „Pana Tadeusza” w Dzikowie

W dniach 23-25 marca 2019 w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega prezentowany był rękopis Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

Obecność rękopisu w Dzikowie nie jest bez znaczenia, gdyż to stamtąd pochodzi egzemplarz przechowywany w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Od 1871 roku właścicielami rękopisu była rodzina Tarnowskich. We wspomnianym roku prof. Stanisław Tarnowski nabył go od syna poety, Władysława Mickiewicza. Przez dziesięć lat, od 1929 do września 1939 roku manuskrypt przechowywany był w Dzikowie, w związku z czym znany jest jako „rękopis dzikowski”. Po wybuchu drugiej wojny światowej Artur Tarnowski, ostatni dziedzic Dzikowa, w obawie przed zniszczeniem przekazał rękopis do Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, gdzie miał spokojnie przeczekać wojnę, pozostając w depozycie. Zawierucha wojenna osiągnęła jednak rozmiary, których nikt się nie spodziewał. Po wojnie rękopis Pana Tadeusza znalazł się ostatecznie we Wrocławiu, a jego obecność w zbiorach ossolińskich uregulowana została w 1999 roku umową sprzedaży podpisaną pomiędzy rodziną Tarnowskich a Ossolineum.

Podczas uroczystej prezentacji w Dzikowie obecny był dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dr Adolf Juzwenko, przedstawicielka rodziny Tarnowskich, Rosabele Tarnowska, władze miasta i dyrekcja Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Rękopis prezentowany był w Sali Czerwonej zamku Tarnowskich, aktualnej siedzibie Muzeum.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.