
Nieznany malarz (szkoła niemiecka), Święta Rodzina, św. Jan Chrzciciel i św. Florian, ok. poł. XVIII w., Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu
Zapraszamy na wykład kończący cykl „Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia”
Projekt, przerys czy grupa rysunków pomocniczych?
Zagadki pracowni barokowego mistrza
dr Emilia Kłoda (Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich ZNiO)
10 grudnia 2020 (czwartek), godz. 17.00
Wykład transmitowany będzie online na profilu Ossolineum na Facebooku
W kolekcji należącej do Henryka Lubomirskiego znajduje się grupa rysunków podpisanych „Lisska”. Czy te prace faktycznie są autorstwa Johanna Christopha Lischki? Dlaczego to właśnie barokowy malarz ze Śląska pojawił się jako ich twórca w dziewiętnastowiecznym inwentarzu? Wykład ma na celu przedstawienie wspomnianej grupy rysunków z różnych perspektyw: zaczynając od zagadek ikonograficznych, poprzez pochodzenie i autorstwo, aż do fascynującego zagadnienia rekonstrukcji różnorodnych funkcji, jakie mogły one pełnić w warsztacie malarskim. Dokładne przyjrzenie się rysunkom nie tylko przybliży sposób funkcjonowania barokowej pracowni, ale także pozwoli na wytropienie błędów, które popełniali sami rysownicy.
Wykłady ossolińskie popularyzujące badania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich finansowane są ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety, znajdującej się TUTAJ