Promocja książki Juliusza Mieroszewskiego

Dnia 22 stycznia 2013 roku o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie promujące książkę  Juliusza Mieroszewskiego zatytułowaną Listy z Wyspy.

Spotkanie odbędzie się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, Plac Biskupa Nankiera 17.


Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Instytut Książki, Instytut Literacki Kultura, Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich zapraszają na promocję książki Juliusza Mieroszewskiego Listy z Wyspy. O Autorze i jego książce rozmawiać będą: Jan Andrzej Dąbrowski, Rafał Habielski, Adolf Juzwenko, Basil Kerski.

Spotkanie jest organizowane w ramach cyklu: Wykłady Ossolińskie. Europa Środkowa i Wschodnia-społeczeństwo i polityka, który jest wspólną inicjatywą Kolegium Europy Wschodniej, Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Honorowy patronat nad cyklem sprawuje Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Podczas wieczoru książka Listy z Wyspy będzie sprzedawana po promocyjnej cenie.


Juliusz Mieroszewski (1906-1976)
Dziennikarz, publicysta i pisarz polityczny. W początku lat trzydziestych rozpoczął pracę w „Ilustrowanym Kurierze Krakowskim”, specjalizował się w zagadnieniach niemieckich. W 1939 opuścił Polskę; służył w Brygadzie Strzelców Karpackich oraz w 2. Korpusie. Po zakończeniu wojny osiedlił się w Londynie. Od 1950 roku współpracował z „Kulturą” i wspólnie z Jerzym Giedroyciem tworzył i formułował program miesięcznika. Pisywał o polityce wschodniej, opowiadając się za porozumieniem z Ukrainą, Litwą i Białorusią, analizował sytuację w Polsce, co spotykało się w kraju z uwagą niezależnej opinii, oraz bieżące zagadnienia międzynarodowe; wielokrotnie powracał do kwestii polsko-niemieckiej. Jego publicystyka, która pełniła funkcję porte-parole „Kultury”, wzbudzała uznanie, ale wywoływała również, głównie na emigracji, sprzeciwy, których przyczyną był na ogół nonkonformizm i bezprecedensowość tego, co proponował. Od połowy lat sześćdziesiątych zbiory tekstów Mieroszewskiego, ogłaszanych w „Kulturze”, ukazywały się w formie książkowej nakładem Instytutu Literackiego.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.