Przedwojenne Muzeum Książąt Lubomirskich w cieniu sensacji prasowych — wykład

Plakat wydarzenia

10 maja o godz. 17.00 zapraszamy do Refektarza w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 na wykład Roberta Forysiaka-Wójcińskiego pt. Przedwojenne Muzeum Książąt Lubomirskich w cieniu sensacji prasowych. Wykład odbywa się w cyklu Z Ossolińskiej kolekcji. Bliżej sztuki; tematycznie nawiązuje do wystawy malarstwa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia, którą aktualnie oglądać można w Ossolineum.

W 1926 roku Muzeum Książąt Lubomirskich Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie zakupiło portret Juliusza Słowackiego. Rzekomo oryginał…
W 1930 roku z wystawy stałej muzeum skradziono dwa ordery. Kto to zrobił? Czy ktoś zlecił rabunek?
Podczas wykładu odsłonimy interesujące kulisy tych dwóch wydarzeń, które w przedwojennym Lwowie wzbudziły niemałą sensację i wywołały duże poruszenie w prasie. Zanurzymy się w świat emocji, wiedzy i dwuznacznej moralności okresu retro. Chcemy udowodnić, że nawet drobne, ale cenne obiekty muzealne mogą wywołać poruszenie i tworzyć własną historię. Przekonam​y się także, że ówczesna prasa była nawet bardziej bezlitosna dla pomyłek niż współczesna.

Słowo Polskie, nr 356

Przedwojenne Muzeum Książąt Lubomirskich w cieniu sensacji prasowych
Wykład: Robert Forysiak-Wójciński, Dział Numizmatyczno-Sfragistyczny Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich
10 maja 2018 (czwartek), godz. 17.00
ul. Szewska 37
wstęp wolny

 

Wystawa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia prezentowana jest w Ossolineum od 22 lutego do 1 lipca 2018. Zorganizowana została przez Lwowską Galerię Sztuki im. B.G. Woźnickiego, gdzie odbyła się jej pierwsza odsłona trwająca od października 2017 do stycznia 2018. Obecnie z lwowskiej Galerii do Wrocławia przyjechały 64 dzieła. Można je podziwiać w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej, w Auli im. M. Gębarowicza i Salach pod Kopułą.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń. Znajdują się wśród nich zajęcia dla grup zorganizowanych, jak i oferta wykładów, warsztatów i spotkań dla dzieci, rodzin, młodzieży i dorosłych. Jednym z takich wydarzeń jest cykl Wokół Muzeum Książąt Lubomirskich. Kolejne spotkanie w tym cyklu odbędzie się 24 maja, kiedy wysłuchamy wykładu o przeszłości Muzeum Książąt Lubomirskich połączonego ze zwiedzaniem wystawy.

Wystawa czynna:
22 lutego – 1 lipca 2018
Aula im. M. Gębarowicza i Sale pod Kopułą
wtorek – sobota 10:00–18:00
niedziela 10:00–16:00
wstęp wolny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.