„Raport o stanie świata” w Ossolineum!

Drugie spotkanie w ramach nowego cyklu w Ossolineum „Spotkanie bez książki” w poniedziałek 20 listopada o godzinie 17:00 w Sali Konferencyjnej Ossolineum (pl. Nankiera 17) oraz na żywo na naszym Facebooku.

Tym razem odwiedzi nas znakomity dziennikarski duet, Agata Kasprolewicz i Dariusz Rosiak.

Przez lata związani z anteną Polskiego Radia, od 2020 roku tworzą popularny internetowy podcast „Raport o stanie świata”.

Spotkanie, zatytułowane oczywiście „Raport o stanie świata”, będzie próbą stworzenia wspólnie z publicznością zarysu „mapy” nowej rzeczywistości.

Skupiając uwagę na kryzach generowanych przez: konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne oraz narastającą falę migracji z krajów biednego Południa, dziennikarze spróbują się też zmierzyć z pytaniem – jak bardzo zmienią one Europę i Polskę. Rozmowę poprowadzi dr Andrzej Krajewski.

O gościach:
Autorka cyklu podcastów poświęconych: literaturze, książkom i twórcom „Raport o książkach” Agata Kasprolewicz jest dziennikarką i pisarką, przez wiele lat związaną z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia. W roku 2017 została laureatką nagrody Grand Press w kategorii najlepszy reportaż radiowy. Cztery lat później nominowano ją do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za cykl podcastów „Raport z przyszłości. Jedzenie”. Równie sprawnie co głosem posługuje się piórem, publikując swoje teksty m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego” oraz „Przekroju”.

Twórca „Raportu o stanie świata” Dariusz Rosiak z wykształcenia jest anglistą, a z powołania dziennikarzem. Przez wiele lat pracował dla francuskiego radia RFI oraz sekcji polskiej BBC. Uczestniczył w narodzinach tygodnika „Newsweek Polska” jako zastępca redaktora naczelnego. Przez 14 lat na antenie Polskiego Radia prowadził audycje poświęcone wydarzeniom międzynarodowym, z których najpopularniejszą stał się „Raport o stanie świata” w radiowej „Trójce”. Gdy ta z niego zrezygnowała przeniósł się do Internetu, osiągając wielki sukces. Uhonorowany nagrodą Dziennikarza Roku 2020 r. przez magazyn „Press”. Nasz gość pisze o sobie: „Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków: rozmów z ludźmi, którzy znają się na rzeczy, relacji reporterskich z różnych miejsc na świecie i muzyki, która zawsze jest na temat”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.