„24 lutego jest dla nas wszystkich dniem, który będziemy na zawsze pamiętać. Od roku patrzymy na wojnę, na przemoc, na śmierć. Ale także na solidarność, która nas wszystkich wzmacnia. Dziś będziemy rozmawiać o wojnie. Ale mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się, by w warunkach pokoju rozmawiać o historii, ale także o przyszłości Ukrainy” – powiedział dr Łukasz Kamiński otwierając debatę „Jak doświadczenie wojenne zmienia Ukrainę?”.
Moderowana przez dyrektora Ossolineum dyskusja, z udziałem dr. hab. Romana Czmełyka, dyrektora Lwowskiego Muzeum Historycznego oraz prof. Iryny Matiasz z Instytutu Historii Ukrainy Ukraińskiej Akademii Nauk i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, była jednym z punktów programu uroczystości „Razem z Ukrainą: 24 lutego” w Muzeum Pana Tadeusza.
W drugiej części spotkania miała miejsce projekcja krótkometrażowego filmu „Alarm” w reżyserii Artema Ciwki oraz rozmowy online z reżyserem i twórcami filmu. Tę część wydarzenia poprowadziły wspólnie dr Wiktoria Malicka oraz dr Ołeksandra Steżko.
Fot. Mirosław Emil Koch, Andrzej Niedźwiecki
- Magdalena Musiał – wicedyrektor ZNiO ds. Muzeum Pana Tadeusza
- Ukraiński zespół muzyczny „Jedna rodzina” wykonał pieśń „Tam na łące czerwona kalina”
- Debata. Dr Łukasz Kamiński, prof. Iryna Matiasz
- Debata. Dr Łukasz Kamiński, prof. Iryna Matiasz, dr hab. Roman Czmełyk
- Debata „Jak doświadczenie wojenne zmienia Ukrainę?”
- Dr Wiktoria Malicka oraz dr Ołeksandra Steżko
- Dr Wiktoria Malicka oraz dr Ołeksandra Steżko
W ramach wizyty dr. hab. Romana Czmełyka oraz prof. Iryny Matiasz w Ossolineum odbyło się specjalne oprowadzanie gości po gmachu głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Mieli oni okazję zapoznać się ze zbiorami Muzeum Książąt Lubomirskich oraz Biblioteki Ossolineum, które zaprezentowali opiekunowie poszczególnych kolekcji.
- Wicedyrektor Zakład Narodowy im. Ossolińskich – dr Marek Mutor, dyrektor Lwowskiego Muzeum Historycznego – dr hab. Roman Czmełyk, dyrektor Ossolineum – dr Łukasz Kamiński, pełnomocniczka ZNiO ds. Współpracy z Zagranicą – dr Wiktoria Malicka, wicedyrektor ZNiO ds. Muzeum Książąt Lubomirskich – Joanna Błoch
- Dział Numizmatów i Pamiątek Historycznych. Dr hab. Roman Czmełyk, Joanna Błoch, dr Wiktoria Malicka, Robert Forysiak-Wójciński, dr Barbara Butent-Stefaniak, dr Adam Degler
- Dział Sztuki. Muzeum Książąt Lubomirskich Ossolineum. Dr hab. Roman Czmełyk, Joanna Błoch, dr Emilia Kłoda
- Wystawa „Od monety do butelki” w Salach pod Kopułą. Dr Marta Pękalska, prof. Iryna Matiasz, dr Wiktoria Malicka, dr hab. Roman Czmełyk
- Prezentacja Działu Starych Druków. Dr Olga Tkaczuk, dr hab. Konrad Rzemieniecki
- Prezentacja Działu Rękopisów. Dr Agata Janiak
- Prof. Iryna Matiasz wpisuje się do księgi pamiątkowej