Razem z Ukrainą: 24 lutego w Ossolineum

„24 lutego jest dla nas wszystkich dniem, który będziemy na zawsze pamiętać. Od roku patrzymy na wojnę, na przemoc, na śmierć. Ale także na solidarność, która nas wszystkich wzmacnia. Dziś będziemy rozmawiać o wojnie. Ale mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się, by w warunkach pokoju rozmawiać o historii, ale także o przyszłości Ukrainy” – powiedział dr Łukasz Kamiński otwierając debatę „Jak doświadczenie wojenne zmienia Ukrainę?”.

Moderowana przez dyrektora Ossolineum dyskusja, z udziałem dr. hab. Romana Czmełyka, dyrektora Lwowskiego Muzeum Historycznego oraz prof. Iryny Matiasz z Instytutu Historii Ukrainy Ukraińskiej Akademii Nauk i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, była jednym z punktów programu uroczystości „Razem z Ukrainą: 24 lutego” w Muzeum Pana Tadeusza.

W drugiej części spotkania miała miejsce projekcja krótkometrażowego filmu „Alarm” w reżyserii Artema Ciwki oraz rozmowy online z reżyserem i twórcami filmu. Tę część wydarzenia poprowadziły wspólnie dr Wiktoria Malicka oraz dr Ołeksandra Steżko.

Fot. Mirosław Emil Koch, Andrzej Niedźwiecki

W ramach wizyty dr. hab. Romana Czmełyka oraz prof. Iryny Matiasz w Ossolineum odbyło się specjalne oprowadzanie gości po gmachu głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Mieli oni okazję zapoznać się ze zbiorami Muzeum Książąt Lubomirskich oraz Biblioteki Ossolineum, które zaprezentowali opiekunowie poszczególnych kolekcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.