„Rodzina Bernigerothów” – wykład z cyklu „Z Ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia”

18 października o godz. 18.00 zapraszamy na wykład Rodzina Bernigerothów – tajemnice warsztatu lipskich rytowników, który zainauguruje tegoroczną odsłonę cyklu Z Ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia.

Wykład poświęcony będzie rodzinie lipskich rytowników Martinowi i Johannowi Martinowi Bernigerothom. Ten uzdolniony ojciec i jego syn wykonali łącznie blisko trzy i pół tysiąca portretów. Martin Bernigeroth od 1707 roku odnotowywany był jako elektorski rytownik. Powstały wówczas liczne portrety Augusta II i Augusta III oraz wielu innych dostojników i urzędników związanych z dworem. Johann Martin Bernigeroth tworzył w manierze ojca, w którego warsztacie pracował do 1733 roku. Rzadko wówczas sygnował ryciny swoimi inicjałami, przeważnie dodawał do sygnatury, jakiej używał Martin Bernigeroth, zwrot le fils. Po śmierci ojca prowadził warsztat razem z bratem, Johannem Benedictem (17161764). W 1762 roku otrzymał tytuł nadwornego rytownika Augusta III.

Bernigerothowie, z racji swojej funkcji nadwornych rytowników, musieli odznaczać się niezwykłą biegłością w sztuce miedziorytniczej. Już w 1753 roku w Hamburgisches Magazin oder gesammlete Schriften, zum Unterricht und Vergnügen, aus der Naturforchung und den angenehmen Wissenschaften überhaupt ukazał się tekst poświęcony Martinowi Bernigerothowi, w którym to F. C. Lesser wychwala jego erudycję, podziwia dokładność rysunku, umiejętność ręki, elegancję, wzniosłość, słodycz i wyróżnia jego miedzioryty z tłumu innych.

Uczestnicy spotkania, na przykładzie prac autorstwa Bernigerothów znajdujących się w zbiorach Ossolineum, poznają sylwetki samych miedziorytników oraz tajniki ich warsztatu. Poznają wzorce, które ci rytownicy wykorzystywali w swoich pracach oraz przykłady ich wielokrotnego użycia i przetworzenia na własne potrzeby. W trakcie dyskusji zastanowimy się nad rolą, jaką w procesie powstania grafiki portretowej pełnił rytownik.

Wykład wygłosi Joanna Błoch (Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum)

Miejsce: Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37

Wstęp wolny.

Martin Bernigeroth, „Autoportret”, XVIII w., miedzioryt [w:] Blank Johann Leonhard Bildnisse berühmter Künstler, Buchӓndler…., Nürnberg 1779

—————

Cykl wykładów Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia jest okazją do spotkania z historią Zakładu Narodowego i bogactwem ossolińskich zbiorów.

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie.
8 listopada 2018
Tajemnice barokowych obrazów – zakon krzyżowców i Johann Christoph Lischka
dr Emilia Kłoda (Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.