Rodzinna Pracownia Ilustracji – program warsztatów w semestrze letnim

Ilustracja do wiersza „Chory kotek” w: Stanisław Jachowicz, „Bajki i powiastki”, Warszawa 1871 (Zbiory Ossolineum), fot. Aldona Mikucka

Po feriach zimowych w Ossolineum ruszy wiosenna edycja warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat z cyklu Rodzinna Pracownia Ilustracji.

Na comiesięcznych niedzielnych warsztatach odkrywamy książkowe skarby z bibliotecznych zbiorów ossolińskich. Zainspirowani nimi uczestnicy warsztatów próbują swych sił w różnych technikach plastycznych i tworzą swoje własne ilustracje baśni, wierszy, legend i opowieści.

Prowadzenie: Aldona Mikucka (Dział Edukacji ZNiO)

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy według podanego harmonogramu za pośrednictwem formularza elektronicznego.

Czas trwania: 90 minut

 

PROGRAM:

10 lutego 2019, godz. 12.00
Fatalne skutki przejedzenia, czyli o Panu Kotku z wiersza Stanisława Jachowicza
Stanisław Jachowicz był jednym z pierwszych polskich bajkopisarzy. Najstarsza książeczka z jego wierszami dla dzieci, jaką można znaleźć w zbiorach Ossolineum, ma już 190 lat! Większość jego bajek z biegiem lat odeszła w zupełne zapomnienie, ale zdecydowanie nie należy do nich Chory Kotek. Doczekał się licznych wydań, a niemal wszystkie były ilustrowane. Obejrzymy je, porównamy, będziemy się razem dziwić i śmiać, żeby w końcu namalować, narysować lub wykleić własnego Pana Kotka.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37

>>>> ZAPISZ SIĘ

 

10 marca 2019, godz. 12.00
O Janku, co psom szył buty
Spotkanie poświęcone bajce niezwykłej, bo początkowo ukrywającej się w Kordianie, książce napisanej dla dorosłych. Zapewne Juliusz Słowacki, umieszczając w swoim dramacie romantycznym bajkę, którą tytułowemu bohaterowi opowiada stary sługa, nie przypuszczał, że będzie kiedyś drukowana i ilustrowana jako samodzielna książka dla dzieci. Poznajmy więc losy niepokornego Janka i obejrzyjmy, jak wyobrażali go sobie polscy ilustratorzy. Potem narysujmy go według własnego pomysłu.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37
Zapisy od 20 lutego poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ossolineum.pl

 

14 kwietnia 2019, godz. 12.00
Jak różne oblicza miewają krasnoludki!
Któż nie zna Koszałka Opałka! To od jego reporterskiego zadania rozpoczyna się najsłynniejsza polska opowieść o krasnoludkach, czyli książka Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi. Ponieważ ukazała się ona ponad sto lat temu i bardzo spodobała dzieciom, ilustrowało ją potem kilka pokoleń ilustratorów. Wielokrotnie został więc sportretowany jeden z jej głównych bohaterów krasnal Koszałek Opałek. Podczas warsztatów przyjrzymy się jego przeróżnym wizerunkom i zainspirowani nimi, spróbujemy stworzyć własną wizję tego słynnego krasnala-skryby.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37
Zapisy od 20 marca poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ossolineum.pl

 

12 maja 2019, godz. 12.00
Hejże kozły, nurki, zwroty, figle, psoty – o bajkach Aleksandra Fredry
Co wspólnego z Ossolineum mają Paweł i Gaweł czy kąpiąca się małpa? Obydwa wierszyki autorstwa Aleksandra Fredry znajdują się w ossolińskich zbiorach nie tylko jako bajki wydrukowane, ale także jako rękopisy (napisane własnoręcznie przez poetę!). W czasie spotkania będziemy więc mogli przekonać się na własne oczy, czy ich autor miał ładne pismo, a także w jak różny sposób można zilustrować ten sam krótki wierszyk. Sami również będziemy mogli spróbować swych sił w ilustratorskim fachu.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37
Zapisy od 23 kwietnia poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ossolineum.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.