Rok Jubileuszowy – 103. rocznica urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Jan Nowak-Jeziorański

2 października 1914 urodził się Jan Nowak-Jeziorański, słynny Kurier z Warszawy i dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pełnił funkcję konsultanta w Radzie Bezpieczeństwa USA. Wywarł znaczący wpływ na przyjęcie Polski do NATO i Unii Europejskiej. Kolekcjoner dzieł sztuki, numizmatów i pamiątek historycznych, przywołujących klimat polskiego dworku.

Od 1995 związany był z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, zostając członkiem Rady Kuratorów, pełniącej bezpośredni nadzór nad instytucją. W kolejnych latach przekazywał Ossolineum swoje zbiory oraz bezcenne archiwum.
Ofiarowana kolekcja obejmuje ok. 200 obrazów, akwarel, rysunków, miniatur i grafik, ponad 250 sztuk broni, sreber, szkła, porcelany i tkanin, ponad 200 medali i odznaczeń, 900 monet polskich, 116 monet obcych i 163 banknoty polskie i obce. Dar składa się ponadto z kilkudziesięciu starych druków oraz bogatego zespołu rękopisów i archiwaliów dokumentujących działalność wojenną fundatora.

W 2009 w ZNiO powstał Gabinet Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich, dostępny w Muzeum Pana Tadeusza w ramach wystawy stałej pt. Misja: Polska.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.