Rok Jubileuszowy – 132 urodziny Witkacego

S.I.Witkiewicz-w-Zakopanem1

S.I. Witkiewicz w Zakopanem

24 II 1885 urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz, dramaturg, malarz i fotograf, filozof i teoretyk sztuki – twórca wszechstronny i oryginalny, bardzo współczesny w łamaniu konwencji, prowokowaniu i świadomym kreowaniu siebie.
W Dziale Rękopisów przechowywane są cenne witkacjana, do których należą m.in. rękopisy i maszynopisy powieści („622 upadki Bunga” i „Jedyne wyjście”), sztuk teatralnych („Szewcy”, „W małym dworku”, „Janulka, córka Fizdejki”, „Matka”) oraz esejów i drobnych utworów.
Przekazała je w 1953 r. wdowa po pisarzu, Jadwiga Witkiewiczowa, która ocaliła większość rękopisów męża w czasie II wojny, zakopując część w piwnicy kamienicy przy Brackiej w Warszawie, a część rozdając znajomym. Z kolei fragment korespondencji, notatki i fotografie Witkacego zakupiono w 1975 r. od Marii Flukowskiej, przyjaciółki Jadwigi, opiekującej się spuścizną twórcy po jej śmierci.
Część z rękopisów została zdigitalizowana i dostępna jest w wersji elektronicznej, w kolekcji Ossolineum w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.