Rok Jubileuszowy – 211 rocznica urodzin Augusta Bielowskiego

August Bielowski

Dnia 27 marca 1806  urodził się August Bielowski, poeta, historyk, edytor, uczestnik powstania listopadowego, za konspiracyjną działalność oskarżony o zdradę stanu i uwięziony. Ponad 30 lat był związany z Ossolineum, został jego pracownikiem w 1845 r., a w latach 1851-1876 pełnił funkcję dyrektora .

Jemu też zawdzięcza kultura polska pierwszą, sześciotomową, reedycję Słownika języka polskiego S.B.Lindego, która wyszła  w latach 1854-1861. Zainicjował również publikację sześciotomowego wydawnictwa Monumenta Poloniae Historica –  zbioru źródeł do najdawniejszych dziejów Polski. W roku 1864 własnym nakładem wydał pierwszy tom Monumentów. Zasłużył się też jako redaktor czasopisma Zakładu zatytułowanego „Biblioteka Ossolińskich”, najpoważniejszego i najlepszego pisma naukowego swoich czasów, zawierającego materiały do historii Polski.

Praca Augusta Bielowskiego „w Ossolineum i na polu nauk historycznych stanowiła epokę nie tylko w dziejach Zakładu Narodowego, lecz również w historii kultury i nauki polskiej (…)”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.