Rok Jubileuszowy – 411. rocznica urodzin Rembrandta

15 lipca 1606 urodził się Rembrandt Harmenszoon van Rijn, holenderski malarz,  jeden z najsławniejszych artystów w dziejach sztuki. Autor bardzo wielu rysunków, za pomocą których rozwiązywał problemy formalne. Przy ich tworzeniu najchętniej posługiwał się piórem, gęsim lub trzcinowym i brązowym atramentem, często też używał czarnej i czerwonej kredki. Uważany jest również za jednego z największych eksperymentatorów w historii grafiki.

W Ossolineum znajduje się największy w kraju, obejmujący kilkanaście pozycji, zespół rysunków Rembrandta. Pochodzi on z daru księcia Henryka Lubomirskiego przekazanego do ufundowanego przez siebie Muzeum Lubomirskich, współtworzącego Zakład. Dzieła te, wraz z pozostałą kolekcją darczyńcy, trafiły do Ossolineum w 1869.

Ten szczególnie cenny zespół, należący do najstarszej części kolekcji muzealnej Ossolineum, zawiera m.in. dwa szkice ze scenami z życia codziennego: Kobieta podtrzymująca dziecko i Dwie kobiety z dzieckiem przy kominku oraz trzy widoki przedstawiające obrzeża ówczesnego Amsterdamu: Widok znad rzeki Amstel, Ujście kanału niedaleko Rapenburga oraz Roślinność nad kanałem.

W 1938 do Zakładu trafił również niewielki zespół akwafort Rembrandta, będący częścią kolekcji podarowanej instytucji przez hrabiego Leona Pinińskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.