15 lipca 1606 urodził się Rembrandt Harmenszoon van Rijn, holenderski malarz, jeden z najsławniejszych artystów w dziejach sztuki. Autor bardzo wielu rysunków, za pomocą których rozwiązywał problemy formalne. Przy ich tworzeniu najchętniej posługiwał się piórem, gęsim lub trzcinowym i brązowym atramentem, często też używał czarnej i czerwonej kredki. Uważany jest również za jednego z największych eksperymentatorów w historii grafiki.
W Ossolineum znajduje się największy w kraju, obejmujący kilkanaście pozycji, zespół rysunków Rembrandta. Pochodzi on z daru księcia Henryka Lubomirskiego przekazanego do ufundowanego przez siebie Muzeum Lubomirskich, współtworzącego Zakład. Dzieła te, wraz z pozostałą kolekcją darczyńcy, trafiły do Ossolineum w 1869.
Ten szczególnie cenny zespół, należący do najstarszej części kolekcji muzealnej Ossolineum, zawiera m.in. dwa szkice ze scenami z życia codziennego: Kobieta podtrzymująca dziecko i Dwie kobiety z dzieckiem przy kominku oraz trzy widoki przedstawiające obrzeża ówczesnego Amsterdamu: Widok znad rzeki Amstel, Ujście kanału niedaleko Rapenburga oraz Roślinność nad kanałem.
W 1938 do Zakładu trafił również niewielki zespół akwafort Rembrandta, będący częścią kolekcji podarowanej instytucji przez hrabiego Leona Pinińskiego.
- Rembrandt Harmensz van Rijn — Kobieta podtrzymująca dziecko — rysunek czerwoną kredką z ok. 1635 r.
- Rembrandt Harmensz van Rijn Widok znad rzeki Amstel w Amsterdamie rysunek piórkiem z ok. 1640/41 r.
- Rembrandt, Stara kobieta z okularami i książką