Rok Jubileuszowy – Adam Fastnacht

Dr Adam Fastnacht (27 lipca 1913 – 16 lutego 1987) – wybitny badacz Sanoka i ziemi sanockiej, historyk gospodarczy, Ossolińczyk.

Dnia 16 lutego upływa trzydzieści lat od śmierci dra Adama Fastnachta, jednego z najwybitniejszych Ossolińczyków w okresie wrocławskim, wieloletniego kierownika Działu Rękopisów.

Urodził się w Sanoku i przez całe życie był z tym miastem silnie związany. Tworzył zaczątki lokalnego Muzeum Historycznego i jego bibliotekę, a także brał udział w powstawaniu tamtejszego Muzeum Budownictwa Ludowego (czyli największego skansenu w Polsce).

Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, specjalizował się w historii społeczno-gospodarczej. Prace nad doktoratem zaczął jeszcze przed 1939 r., ale dysertację obronił w czerwcu 1946 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej i posługiwał się nazwiskiem Adam Stupnicki.

We wrocławskim Ossolineum rozpoczął pracę 16 października 1946 r. Był jednych z pierwszych pracowników reaktywowanego nad Odrą Zakładu Narodowego. Tu szybko wykorzystano jego zdolności organizacyjne. Przydzielono mu funkcję kierownika działu wypakowania zbiorów i wydawania książek do katalogowania. Następnie nadzorował magazyn druków i czasopism XXI i XX w. Potem także odpowiadał za oprawy i konserwację zbiorów. W 1951 r. mianowany został kierownikiem Działu Rękopisów. Był autorem wielu prac naukowych. W 1972 r. uzyskał statut samodzielnego pracownika naukowego (docenta). Na emeryturę przeszedł w 1979 r..

Jest patronem Muzeum Regionalnego w podkarpackim Brzozowie, zaś jedna z ulic w Sanoku nosi jego imię.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.