Rok Jubileuszowy – Ignacy Krasicki

Dnia 3 lutego 1735 r. urodził się Ignacy Krasicki,  dostojnik kościelny, kapelan Stanisława Augusta Poniatowskiego, jeden z najbliższych współpracowników króla w jego działalności kulturowej, współorganizator i uczestnik tzw. obiadów czwartkowych. Gwiazda polskiego oświecenia – poeta, prozaik, publicysta oraz komediopisarz. Zwany przez sobie współczesnych księciem poetów polskich. Pisał: bajki, satyry, poematy heroikomiczne, wiersze, powieści, komedie, poza tym prace naukowe oraz encyklopedyczne.

W zbiorach rękopiśmiennych ZNiO przechowywane są m.in. jego listy do różnych osób, Komedie (Solenizant, Frant) oraz Satyry (Żona modna, Pijaństwo) – przekazane Ossolineum w darze przez bibliofila i kolekcjonera Józefa Dobka Dzierzkowskiego, współpracującego z J.M. Ossolińskim przy powołaniu do życia Zakładu Narodowego.

W Dziale Starych Druków ZNiO znajdziemy pierwodruki I. Krasickiego. Unikatem jest Hymn do miłości ojczyzny wydany w charakterze ulotki w 1774 r., a wydobyty z oprawy innego druku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.