Rok Kopernika w Ossolineum – 23-24 czerwca 2023

Rok Kopernika w Ossolineum

Rok Kopernika w Ossolineum

Rok Kopernika w Ossolineum będzie miał wkrótce swoje kolejne odsłony, ale pierwsza fantastyczna podróż do gwiazd za nami.

W dniach 23-24 czerwca zainaugurowaliśmy cykl wydarzeń, które związane są z patronem roku 2023 – Mikołajem Kopernikiem. W programie wydarzeń znalazły się warsztaty, spacery, a także prezentacje obiektów –  w tym, tego najważniejszego, czyli pierwodruku „O obrotach sfer niebieskich”.

Bardzo dziękujemy za liczny udział we wszystkich wydarzeniach.

Jest nam bardzo miło, że swoją obecnością zaszczycił nas przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, pan Sergiusz Kmiecik, który wraz z dyrektorem Ossolineum, dr. Łukaszem Kamińskim oraz wicedyrektor ds. Biblioteka Ossolineum, Dorotą Sidorowicz-Mulak obejrzał dzieło Kopernika przechowywane na co dzień w Dziale Starych Druków.

Bardzo cieszymy się, że tak wiele osób chciało zobaczyć pierwodruk rewolucyjnego dzieła „O obrotach sfer niebieskich” i wysłuchało prelekcji Teresy Sokół o ikonografii kopernikańskiej oraz wykładu dr. Macieja Zapióra o tym, dlaczego trudno było „wstrzymać Słońce, ruszyć Ziemię”.

To były intensywne dwa dni, a my już teraz zapewniamy, że jeszcze wiele astronomicznych atrakcji w Ossolineum przed nami.

Fot. Mirosław Emil Koch

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.