Rysunki z Muzeum Książąt Lubomirskich na wystawie „Rembrandt: Portret człowieka” w Pradze

24 września 2020 roku w Pałacu Kinskich w Pradze została otwarta ekspozycja Rembrandt: Portret człowieka. Wystawę zorganizowała  Galeria Narodowa w Pradze  we współpracy z Wallraf-Richartz-Museum w Kolonii.

Prezentowane na niej są m.in. cztery rysunki ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich w ZNiO. Dwie prace to dzieła samego Rembrandta: Kobieta podtrzymująca dziecko – szkic sangwiną powstały ok. 1635 roku oraz wykonany piórkiem kilka lub kilkanaście lat później pejzaż okolic Amsterdamu (Widok znad rzeki Amstel). Pozostałe dwie kompozycje wiązane są z twórczością uczniów Rembrandta: Ferdinanda  Bola (Studium postaci najwyższego kapłana, ok.1635) i Carela Fabritiusa (Tryumf Mardocheusza, lata czterdzieste XVII w). Rysunki pochodzą z kolekcji księcia Henryka Lubomirskiego, założyciela Muzeum Książąt Lubomirskich.

Autorzy praskiej ekspozycji postawili sobie za cel pokazać specyficzny urok sztuki Rembrandta, jakim jest opowieść o ludzkiej duszy i umyśle, którego znakomitą ilustracją jest stanowiący centralny punkt wystawy Portret uczonego w swojej pracowni z Galerii Narodowej w Pradze. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 obrazów, rycin i rysunków Rembrandta, jego uczniów i naśladowców a także artystów współcześnie inspirujących się sztuką mistrza z Amsterdamu. Prace wypożyczone zostały z wielu czołowych europejskich i amerykańskich muzeów (w tym m.in. Metropolitan Museum of Art. z Nowego Jorku, londyńskiej National Gallery, wiedeńskiej Albertiny, Staatliche Kunstsammlungen Dresden czy Koninklijk Museum voor Schone Kunsten z Antwerpii) oraz od kolekcjonerów prywatnych.

Wystawę w pałacu Kinskich w Pradze będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2021 roku, ale rysunki z Muzeum Książąt Lubomirskich ze względów konserwatorskich eksponowane będą na niej tylko przez okres 4 tygodni – do 23 października br.

Więcej informacji o wystawie w Pradze https://www.ngprague.cz/en/event/246/rembrandt

Wystawa wpisuje się w obchody 350. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów – Rembrandta van Rijn (1606-1669), których kulminacja przypadała na rok 2019. Ossolińskie Muzeum Książąt Lubomirskich, posiadające najliczniejszą w Polsce kolekcję rysunków genialnego Holendra, uczciło Rok Rembrandtowski poprzez zorganizowanie w lipcu 2019 Dni Rembrandta w Ossolineum, podczas których m.in. prezentowano grafikę Rembrandta i prace jego naśladowców.

Opracowała: Katarzyna Kenc (Dział Sztuki)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.