Zapraszamy na styczniowy wykład z cyklu Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia. Tym razem spotkamy się z fascynującą historią zbioru starych druków podczas wykładu pt. Sekrety tworzenia ossolińskiej kolekcji starych druków w powojennym Wrocławiu.
Lata 1940–1955 to najbardziej burzliwy okres w historii ossolińskiego zbioru starych druków. Podczas wojny, w 1940 roku nowe władze radzieckie wprowadziły pierwsze zmiany w zbiorach Ossolineum. W 1944, decyzją niemieckich już urzędników, rozpoczęto ewakuację najcenniejszych starych druków w głąb Generalnego Gubernatorstwa. Nie chcąc dopuścić do całkowitego rozgrabienia zbiorów, tajny polski dyrektor Ossolineum, Mieczysław Gębarowicz, wysyła potajemnie stare druki na Wawel. Gdy w 1945 roku ustalono nowe granice Polski, do aktualnej siedziby Ossolineum we Wrocławiu zaczęły spływać tysiące rozproszonych podczas wojny starych druków. Historia powojennych wpływów, pochodzących m.in. z dawnych bibliotek rodowych Lubomirskich, Branickich i Tarnowskich czy biblioteki klasztoru cystersów w Krzeszowie, pełna jest niesamowitych wątków. Na kształt obecnej kolekcji starych druków wpłynęła wielka historia. W ossolińskich książkach odbijają się światy, których już nie ma, pokazując, że dzieje księgozbiorów bywają nie mniej ciekawe niż historie ludzi.
10 stycznia 2019 (czwartek), godz. 18.00
Sekrety tworzenia ossolińskiej kolekcji starych druków w powojennym Wrocławiu
Wykład: dr Dorota Sidorowicz-Mulak, kierownik Działu Starych Druków ZNiO
Refektarz ZNiO, gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37
Wstęp wolny
Wykłady Ossolińskie popularyzujące badania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich finansowane są ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.