Spotkanie wokół dyplomowego obrazu Jana Matejki

Jan Matejko, „Szymon Starowolski z Karolem Gustawem przed grobem Łokietka”, 1857, własność: Lwowska Narodowa Galeria sztuki im. B.G. Woźnickiego

W czwartek, 21 czerwca, o godz. 17.00 zapraszamy na ostatnie spotkanie w cyklu Wokół jednego obrazu odbywające się w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie malarstwa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia.

Jan Matejko o historii opowiadał pędzlem. My opowiemy słowem historię jego malarstwa. Obraz Szymon Starowolski z Karolem Gustawem przed grobem Łokietka będzie pretekstem do pochylenia się nad twórczością mistrza oraz nad tematami, które go inspirowały. Rozmawiając o Matejce, nie sposób pominąć także dziejów Polski, Krakowa pod zaborami i miejsca malarstwa historycznego w dziewiętnastowiecznej kulturze Polski.

O obrazie Szymon Starowolski z Karolem Gustawem przed grobem Łokietka i początkach artystycznej drogi przyszłego kreatora narodowej wyobraźni Polaków opowie dr Monika Bronowicka z działu edukacji w Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum.

21 czerwca 2018 (czwartek), godz. 17.00
Sale pod Kopułą, ul. Szewska 37, Wrocław
Wstęp wolny

___________

plakat wystawy

Wystawa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia prezentowana jest w Ossolineum od 22 lutego do 1 lipca 2018. Zorganizowana została przez Lwowską Galerię Sztuki im. B.G. Woźnickiego, gdzie odbyła się jej pierwsza odsłona trwająca od października 2017 do stycznia 2018. Obecnie z lwowskiej Galerii do Wrocławia przyjechały 64 dzieła. Można je podziwiać w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej, w Auli im. M. Gębarowicza i Salach pod Kopułą.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń. Znajdują się wśród nich zajęcia dla grup zorganizowanych, jak i oferta wykładów, warsztatów i spotkań dla dzieci, rodzin, młodzieży i dorosłych. Jednym z takich wydarzeń jest cykl Wokół Muzeum Książąt Lubomirskich. Kolejne spotkanie w tym cyklu odbędzie się 28 czerwca, kiedy wysłuchamy wykładu o zorganizowanej w 1928 roku przez Muzeum Książąt Lubomirskich największej wystawie numizmatycznej przedwojennej Polski połączonego z ostatnim oprowadzaniem po wystawie.

Wystawa czynna:
22 lutego – 1 lipca 2018
Aula im. M. Gębarowicza i Sale pod Kopułą
wtorek – sobota 10:00–18:00
niedziela 10:00–16:00
wstęp wolny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.