Spotkanie z Joanną Puchalską – wieczór autorski w Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich serdecznie zaprasza na spotkanie z Joanną Puchalską, autorką książki „Dziedziczki Soplicowa”.


Wtorek, 9 grudnia, godz. 17.00
Refektarz, ul. Szewska 37,
Spotkanie poprowadzą:
red. Anna Lisiecka – Program 2 Polskiego Radia
Małgorzata Orzeł – Ossolineum.


Dwór w Czombrowie, leżący nieopodal Nowogródka, nie przez przypadek zapisał się w literaturze jako pierwowzór Soplicowa. Jedna z bohaterek książki „Dziedziczki Soplicowa” – Aniela z Wierzejskich Uzłowska  – była bowiem matką chrzestną Adama Mickiewicza. Matka narodowego wieszcza – Barbara Majewska, później Mickiewiczowa – zajmowała wówczas we dworze ważne stanowisko panny apteczkowej, a zaufanym ekonomem był dziadek poety. Ocalone, dworskie archiwum oraz rekonstrukcja faktów, pozwoliły autorce zajrzeć w codzienność życia w szlacheckim dworze w wieku XIX i na początku XX.

Joanna Puchalska przedstawia w książce losy trzech kobiet, które zamieszkiwały ówczesny Czombrów. To właśnie Benedykta z Haciskich Karpowiczowa, Aniela z Wierzejskich Uzłowska i Maria z Popławskich Karpowiczowa były najważniejszymi kobietami w czombrowskim dworze. To one miały swój udział w tym, że dwór przetrwał trudne chwile.

W książce „Dziedziczki Soplicowa” można znaleźć zarówno odtworzone wspomnienia, jak również liczne fotografie, pochodzące z rodzinnych albumów. Utrwalają one nie tylko obraz czombrowskiego dworu, ale także wizerunki członków rodziny i najważniejsze wydarzenia z ich życia.


dziedziczkiJoanna Puchalska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka literatury anglojęzycznej i autorka publikacji o tematyce kresowej. Jest prawnuczką ostatnich właścicieli Czombrowa na Nowogródczyźnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.