W poniedziałek 20 maja w pasażu kamienicy Pod Złotym Słońcem odbyło się spotkanie z profesorem Władysławem Bartoszewskim, historykiem, publicystą i politykiem, zorganizowane przez ossolińskie Gabinety Świadków Historii.
Poświęcone było promocji dwu najnowszych książek profesora, wydanych przez PWN:
Mój Pen Club oraz O Żegocie: relacja poufna sprzed pół wieku.
Pierwsza książka to bogato ilustrowana, pełna anegdot i nieznanych faktów rozmowa o dramatycznych losach organizacji walczącej w okresie PRL o zachowanie niezależności ludzi pióra. Władysław Bartoszewski w latach 1972-1988 był sekretarzem, a następnie (2001-2010) prezesem Polskiego PEN Clubu. Dziś jest jego prezesem honorowym. Mottem książki jest fraszka Wisławy Szymborskiej „Bardzo lubię być w Pen Clubie”.
Drugi z tomów to publikowany po raz pierwszy, doskonale udokumentowany opis organizacji „Żegota” – Rada Pomocy Żydom działającej w okresie II wojny światowej przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Władysław Bartoszewski był członkiem Żegoty w latach 1942-1944, za co w 1966 roku został uhonorowany Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Materiał do tej książki dyktowałem równo pół wieku temu w Izraelu. Przez okres PRL musiałem go ukrywać, bo wielu ludziom jego treść mogłaby zaszkodzić. Ukazuje się po raz pierwszy – mówił Władysław Bartoszewski.
Obydwie książki to dowód na prawdziwość często przywoływanych słów ich autora:
„Warto być przyzwoitym – choć nie zawsze się to opłaca”.
Na spotkanie przybyło ok. 120 osób, żywo reagujących na opowieści profesora Bartoszewskiego o kulisach powstawania obu książek. Po spotkaniu do stolika autora ustawiła się długa kolejka czytelników pragnących zdobyć jego autograf.