Jeden z najznamienitszych władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Stefan Batory (Bathory Istvan, 1533 – 1586) swoją monarszą karierę rozpoczął jeszcze przed ożenkiem z Anną Jagiellonką i koronacją w Krakowie (1576). Jako potomek arystokratycznego rodu węgierskiego odebrał staranne wykształcenie, odbył także podróż do Włoch, gdzie studiował w Padwie. Brał udział w walkach z Turkami w szeregach wojsk habsburskich i trafił do niewoli, lecz gdy cesarz odmówił wykupienia go z rąk wrogów – przeszedł na ich stronę. Wstąpił na służbę popieranego przez Turków węgierskiego pretendenta do tronu („antykróla”), Jana II Zygmunta Zapolya, a wysłany z misją dyplomatyczną do Wiednia – trafił na dwa lata do aresztu domowego. Po powrocie na Węgry Batory wziął udział w bratobójczym konflikcie ze stronnictwem prohabsburskim, a po śmierci Jana Zapolyi – dzięki poparciu sułtana tureckiego Selima II – został wybrany na księcia Siedmiogrodu podczas sejmu w Gyulafehervar (obecnie Alba Iulia) w dniu 25 maja 1571 roku. Wyznaczywszy swojego starszego brata Krzysztofa na następcę, rozpoczął kampanię przeciw Węgrom wspierającym Habsburgów. Zwycięstwem nad siłami cesarskimi w bitwie pod Kerelőszentpál (1575) Stefan Batory umocnił swoje panowanie nad Siedmiogrodem. Niedługo jednak pozostał w swoim księstwie – rok później czekał go awans z księcia na króla (i wielkiego księcia zarazem) w zakarpackim mocarstwie polsko-litewskim…
- Stefan Batory jako książę Siedmiogrodu – Rycina portretowa z 1576 roku. Wikimedia Commons.[
- Herb rodu Bathory, znany jako „wilcze zęby”. W prezentowanej wersji tarczę herbową otacza smok, oznaka Orderu Smoka (Societas Draconistrarum), ustanowionego przez Zygmunta Luksemburskiego w roku 1408. Dziedzicznymi kawalerami orderu byli także członkowie rodu Batorych.
- Siedmiogród (Transylwania) – Mapa przedstawiająca Księstwo Siedmiogrodu, opublikowana przez amsterdamską oficynę braci Blaeu w dziele Atlas Maior sive Cosmographia Blaviana w roku 1662.