Stypendium im. Kazimierza i Marii Leskich

Fotografia ślubna państwa Leskich

Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Uniwersytet Warszawski podpisały umowę, na  mocy której dla studentek i studentów kierunku Historia na Wydziale Historii tej uczelni zostanie ufundowane Stypendium im. Kazimierza i Marii Leskich.

Kazimierz Leski ps. Bradl (1912-2000) do 1939 roku był inżynierem i pracował przy budowie okrętów podwodnych „Sęp” i „Orzeł”. Po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej, został członkiem Armii Krajowej, a w 1944 roku uczestniczył  w Powstaniu Warszawskim jako dowódca kompanii „Bradl” batalionu Miłosz. Po wojnie wiele lat spędził w komunistycznym więzieniu. Po rehabilitacji w 1957 roku pracował jako inżynier w przemyśle okrętowym, a później w Polskiej Akademii Nauk. Był autorem wielu patentów i prac naukowych. Jego żona Bonifacja Maria Leska podczas wojny była łączniczką. W 2012 roku zapisała Ossolineum cały swój majątek.

Jesienią 2021 roku Ossolineum we współpracy z Archiwum Akt Nowych, Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytutem Pamięci Narodowej otworzy wystawę poświęconą Kazimierzowi Leskiemu.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.