SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI || Lekcje w muzeum – 26.05.2023

Zapraszamy nauczycieli, szczególnie języka polskiego, historii i przedmiotów artystycznych, do uczestniczenia w oprowadzaniu po wystawach czasowych w Ossolineum: „Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39” oraz „Przemiany i transmutacje”, a także do rozmowy na temat potencjału dydaktycznego wystaw czasowych i działań prowadzonych poza murami szkoły – w instytucjach kultury.

kiedy: 26 maja (piątek) o godz. 14.00
gdzie: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

Cel ogólny: zapoznanie uczestników z potencjałem dydaktycznym wystaw czasowych w Ossolineum do realizacji zagadnień na przedmiotach humanistycznych i artystycznych (historia Polski, symbole w sztuce, wybrane wątki mitologiczne jako możliwość rozszerzania kontekstów dydaktycznych podstawy programowej).

 

O wystawie „Łukaszowcy. Nowy Jork ’39”:

Ponad 80 lat temu powstał niezwykły cykl obrazów historycznych, ilustrujący najistotniejsze wydarzenia dziejowe w historii Polski. Przy tworzeniu każdego z 7 obrazków cyklu pracowało wspólnie 11 artystów – członków Bractwa św. Łukasza. Obrazy te w 1939 r. reprezentowały Polskę na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Po latach cykl malarski powraca na stałe do Polski. W maju 2023 r. wrocławscy nauczyciele będą mieli okazję zobaczyć tę wystawę w naszym mieście oraz dowiedzieć się, jak w wizualny sposób wzbogacić nauczanie o historii Polski.

Oprowadzanie po wystawie: Małgorzata Łukaszek, Agnieszka Hajduk-Undro

 

O wystawie „Przemiany i transmutacje”:

Wystawa koncentruje się wokół tematu alchemii, przemian i cykliczności zjawisk przyrodniczych oraz sposobów ich przedstawiania w europejskiej sztuce nowożytnej. Punktem wyjścia do wystawy są dwa cenne dzieła z prywatnej kolekcji, wiązane z mistrzami malarstwa europejskiego. Wystawa będzie w przystępny i atrakcyjny sposób opowiadać o sztuce dawnej oraz obecnych w niej wyobrażeniach na temat przemian w świecie przyrody. Sztuka nowożytna i dawna często spotyka się z niezrozumieniem, szczególnie że obecne w niej symbole nie zawsze są czytelne dla każdego odbiorcy. Działania edukacyjne oraz intrygujący wątek alchemiczny pozwolą na zainteresowanie publiczności europejskim dziedzictwem kulturowym.

Oprowadzanie po wystawie: dr Emilia Kłoda

 

Co więcej? 

Zaprezentujemy potencjał dydaktyczny wystaw czasowych poprzez przykłady działań edukacyjnych, aktywizujących uczniów również do samodzielnej pracy, analizy historii oraz do wspólnego wymieniania się pomysłami. Opowiemy Państwu o proponowanych tematach skupionych wokół wystawy lekcji muzealnych, mających zainspirować do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz o sposobach utrwalania wiedzy.

Spotkanie przygotowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

 

ZAPISY

Zapisy na stronie www.wcdn.wroc.pl w zakładce szkolenia/rejestracja na szkolenia:
https://wcdn.wroc.pl/szkolenia/forma.php?forma=9991 (z możliwością otrzymania zaświadczenia o udziale)

lub 

zapisy Ossolineum: https://forms.gle/44vc6WDM8W92AKuG7  (bez konieczności logowania i rejestracji).

 

Kontakt:
Dział Programowy Ossolineum
dzialprogramowy@ossolineum.pl
tel. 713 719 571, 713 719 570

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.