Tydzień Bibliotek w Ossolineum będzie przebiegał pod znakiem Stanisława Lema
11 maja i 13 maja o godzinie 17.00 zapraszamy na wykłady on-line, w których opowiemy o postaci tego wybitnego pisarza i filozofa przez pryzmat zbiorów ZNiO.
Gdy wspominamy wielkich twórców przez pryzmat ich artystycznego dorobku umknąć nam może, że byli to także ludzie mający swoje codzienne troski i radości, słabości i pasje. Jedna z takich pasji Stanisława Lema, którego setną rocznice urodzin obchodzić będziemy we wrześniu, była motoryzacja. Swoje młodzieńcze marzenia o własnym samochodzie udało mu się zrealizować pod koniec lat pięćdziesiątych. Miał dużą wiedzę o motoryzacji, którą chętnie dzielił się choćby w zachowanych listach do przyjaciół. Jako kierowca obdarzony temperamentem przeżył „za kółkiem” wiele, czasem groźnych, a czasem komicznych przygód. Opowieść o Stanisława Lema „potyczkach z motoryzacją” (by użyć sformułowania jego syna, Tomasza) to nie tylko spojrzenie na życie wielkiego pisarza z nieco innej strony, ale także doskonała „soczewka” ukazująca absurdy PRL-u, gdzie nawet tak znany na świecie i dobrze sytuowany człowiek musiał poruszyć niebo i ziemię, by kupić filtr oleju do swojego fiata.
O motoryzacyjnych fascynacjach Lema opowie Piotr Sroka z Działu Czasopism
11 maja 2021, godz.17.00, transmisja na profilu Ossolineum na Facebooku
Stanisław Lem dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie, wiek męski – w Krakowie, a w jesieni życia przez kilka lat mieszkał w Wiedniu. Przechowywane w Dziale Kartografii ZNiO dokumenty kartograficzne pozwalają na odtworzenie swoistej „topografii lemowskiej” – przyjrzenie się „najmniejszym ojczyznom” niezwykłego twórcy, wizjonera i świadka dramatycznych wydarzeń wojennych, który w czasach PRL-owskiej szarzyzny swoją prozą zachwycał i inspirował miliony czytelników…
O „topografii lemowskiej” opowie Piotr Galik z Działu Kartograficznego
13 maja 2021, godz.17.00, transmisja na profilu Ossolineum na Facebooku