TYDZIEŃ NIEZALEŻNEJ KULTURY BIAŁORUSKIEJ WE WROCŁAWIU 11 – 14 PAŹDZIERNIKA 2012 r.

11 – 14 października 2012r. we Wrocławiu odbędzie się Tydzień Niezależnej Kultury Białoruskiej. W tym roku w programie Festiwalu będzie reprezentowana twórczość nowego i starego pokolenia tych artystów, którzy w trudnych warunkach prezentują niezależną twórczą postawę, którzy swą działalnością mówią zdecydowane „nie” istniejącemu reżymowi Łukaszenki.

11 października 2012 (czwartek) 15.00

Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu połączone z
otwarciem wernisażu współczesnego malarstwa białoruskiego.
Pasaż Ossolineum w Kamienicy pod Złotym Słońcem, Rynek

Alaksej Maraczkin, ur. w 1940 r. Wieloletni przewodniczący grupy artystów malarzy „Pogoń”. Wystawy w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Francji, Polsce i in.

Gienadz Drazdou, ur. w 1959 r. Symbolista. Dziś zaliczany do dziesiątki najlepszych malarzy Białorusi. Artysta tworzy rysunki, malarstwo i ceramikę. Wartości chrześcijańskie są dominującym elementem treści jego utworów. Obrazy Drazdou znajdują się m.in. w galeriach i prywatnych kolekcjach Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii.

Maryna Kapiłowa, ur.1959 r. Wybitna rzeźbiarka. Ta niezwykle utalentowana Białorusinka zajmuję się rzeźbiarstwem, ceramiką, metaloplastyką, grafiką sztalugową i książkową grafika, tworzy także niepowtarzalne kukiełki. Jej prace znajdują się w Izraelu, Rosji, Holandii, Niemczach, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Włoszech. Więcej informacji o artystce znaleźć można na stronie: www.kapilova.com

11 października 2012 (czwartek) 17.00

Wieczór poezji białoruskiej
Ossolineum, Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek

Lawon Wolski: Urodzony w 1965 r. białoruski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta zespołów Mroja, N.R.M., Krambambula oraz Zet. Laureat nagrody „Za wolność myśli” pamięci Vasilia Bykova 2012 r. Wraz z innymi białoruskimi muzykami brał udział w licznych wspólnych projektach, takich jak Pieśniarok – album w hołdzie pierwszemu białoruskiemu zespołowi rockowemu, rock-opera Narodny albom oraz album z piosenkami patriotycznymi „Ja naradziŭsia tut”.

11 października 2012 (czwartek) 19.00

Spektakl teatru tańca SKVO`s DANCE COMPANY
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5, Wrocław

Teatr założyła Olga Skworcowa, aktorka Narodowego Akademickiego Teatru J. Kupaly. Spektakle teatru SKVO’s zawierają elementy baletu, folkloru oraz tańca nowoczesnego. Twórcy świadomie zajmują się tańcem współczesnym w jego intelektualno-twórczym, a nie estradowo-rozrywkowym formacie.

12 października 2012 (piątek) 17.00

Wieczór solidarności z narodem białoruskim z udziałem Aleksandra Milinkiewicza, Uładzimira Nieklajewa, Zmicera Bandarenko, Inny Kulej, Alesia Maraczkina.
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, ul. Widok 10 , Wrocław

13 października 2012 (sobota) 16.00

Wieczór solidarności z Polakami na Białorusi z udziałem Anżeliki Borys, Tadeusza Gawina, Andrzeja Poczobuta.
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, ul. Widok 10 , Wrocław

13 października 2012 (sobota) 19.00

Koncert zespołu muzycznego RECHA
Łykend Klub Muzyczny, ul. Podwale 37/38, Wrocław

Zespół RECHA powstał w 2002 roku. Nazwę zespołu tłumaczy się z języka białoruskiego jako „echo”. Utwory Recha oscylują wokół folku, rocka oraz muzyki akustycznej. Grupa Recha brała udział w znanych białoruskich festiwalach, między innymi Basowiszcza oraz Bardowska Jesień na Podlasiu. Założycielem i liderem zespołu jest Andrus Takindang – (jego ojciec pochodzi z Czadu). Takindang jest kompozytorem, poetą i malarzem,  z wykształcenia jest natomiast konserwatorem dzieł sztuki. Prowadzi program w telewizji dotyczący języka białoruskiego.

14 października 2012 (niedziela) 17.00

Koncert wykonawców autorskiej piosenki Wiktara Szałkiewicza i białoruskiego muzyka rockowego Lawona Wolskaga
Łykend Klub Muzyczny, ul. Podwale 37/38, Wrocław

Wiktor Szałkiewicz, urodził się w 1959 r. w Porozowie.  Aktor, showman, poeta i bard związany z Grodzieńszczyzną, przedstawiciel pogranicza kultur polskiej i białoruskiej. Jest piewcą wielokulturowego b. Wielkiego Księstwa Litewskiego i tradycji I Rzeczypospolitej. Uznawany za twórcę nieprzewidywalnego i za to ceniony. Nie jest obecny w oficjalnych mediach białoruskich w związku z niewygodnymi treściami w jego śpiewanej poezji.

Lawon Wolski, urodził się w 1965 r. Białoruski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta zespołów Mroja, N.R.M., Krambambula oraz Zet. Laureata nagrody „Za wolność myśli” pamięci Vasilia Bykova 2012 r. Wraz z innymi białoruskimi muzykami brał udział w licznych wspólnych projektach, takich jak Pieśniarok – album w hołdzie pierwszemu białoruskiemu zespołowi rockowemu, rock-opera Narodny albom oraz album z piosenkami patriotycznymi „Ja naradziŭsia tut”.

Uroczyste zamknięcie Festiwalu.

www.facebook.com/zawolnosc
www.zawolnosc.eu

Sponsorzy: Urząd miejski Wrocławia, SUPRABROKERS, Dwór Polski.
Patroni medialni: Białoruski Dom Informacyjny „Gazeta Wyborcza (Wrocław)”, TVP (Wrocław), TV Belsat, portal kresy24.pl, Białoruski Dom Informacyjny.
Współorganizatorzy: Fundacja „Za Wolność Wasza i Naszą”, Fundacja My Razem, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Fundacja Bente Kahan, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.