Uchwała Sejmu w sprawie uczczenia ZNiO w 200. rocznicę założenia

Ossolineum

Bardzo nam miło poinformować, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę (z dnia 14 grudnia 2017 r. ) w sprawie uczczenia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w 200. rocznicę założenia:

„W 2017 roku obchodzimy 200. rocznicę założenia Ossolineum – Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, polskiego instytutu naukowego i kulturalnego, którego siedziba znajduje się we Wrocławiu.

Zakład został ufundowany dla Narodu Polskiego w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, a otwarty – w 1827 roku we Lwowie. Do 1939 roku łączył w sobie bibliotekę, wydawnictwo i Muzeum Książąt Lubomirskich. Po II wojnie światowej jego siedziba została przeniesiona do Wrocławia.

Ossolineum jest jednym z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej, którego bogate zbiory biblioteczne obejmują ważne dla polskiej historii starodruki i rękopisy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspomina fundatora Ossolineum – Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, czci pamięć o nim i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi oraz honoruje Zakład Narodowy im. Ossolińskich za wkład w rozwój rodzimej kultury i nauki.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński”

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.