Udogodnienia w budynku głównym ZNiO dla osób ze szczególnymi potrzebami

Zakład Narodowy im. Ossolińskich posiada wyposażenie zapewniające dostępność budynku głównego ZNiO osobom ze szczególnymi potrzebami. W naszym obiekcie ostatnio zostały zamontowane następujące rzeczy:

Dwa plany tyflograficzne:

a) jeden z planów umiejscowiony został na parterze, skrzydło C (wejście do Ossolineum od strony Zaułka Ossolińskich),
b) kolejny z planów został zamontowany na II piętrze, skrzydło C, korytarz przed wejściem do Czytelni Głównej.

Plany tyflograficzne to doskonałe rozwiązanie wspomagające orientację przestrzenną w budynkach i przestrzeniach użyteczności publicznej. Służą one nie tylko osobom z dysfunkcją wzroku, ale wszystkim użytkownikom w lepszym odnalezieniu się w nowych miejscach i nieznanych obiektach. Ułatwiają poruszanie się oraz umożliwiają dotarcie do informacji, poszczególnych pomieszczeń czy toalet.

Dwie tabliczki brajlowskie: 

Tabliczki zamontowane zostały na drzwiach wejściowych do Ossolineum od strony ul. Szewskiej 37 oraz Zaułka Ossolińskich. Informują o przeznaczeniu naszego budynku, są nieocenioną pomocą dla niewidomych w rozpoznaniu z jakim obiektem mają do czynienia.

System YOURWAY – 5 szt.

umiejscowienie:

a) wejście główne do Ossolineum od strony ul. Szewskiej 37,
b) wejście do Ossolineum od strony Zaułka Ossolińskich,
c) wejście do klatek A i B,
d) korytarz na II piętrze, klatka C, przed Czytelnią Główną.

System YourWay dzięki któremu osoby niewidome i słabowidzące mogą łatwo poruszać się w skomplikowanej przestrzeni miasta, jak również w obiektach użyteczności publicznej (znaleźć wejście/wyjście, interesujący pokój, windę itp.), a także odnaleźć miejsca, które zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Aby korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy wyposażony w bezpłatną aplikację YourWay. Nadajniki mogą sygnalizować swoja obecność za pomocą głośnika. Może się to dziać automatycznie, gdy w jego pobliżu znajdzie się urządzenie mobilne lub na życzenie użytkownika. Osoba z dysfunkcją wzroku otrzymuje informację dźwiękową i może łatwiej zlokalizować nadajnik, a tym samym wejście korzystając ze słuchu.

Dodatkowo zakupiliśmy jedno krzesło ewakuacyjne, które zostanie niebawem zamontowane obok Czytelni Głównej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.