Unikalne czasopisma w zbiorach ZNiO – „Sarmatka”

„Sarmatka” 1830

Okres Powstania Listopadowego to czas rozwoju prasy narodowej i wyzwoleńczej. Kwestie kobiece i literackie zastąpiono wiadomościami politycznymi. Prasa kobieca przestała właściwie istnieć. Jedynym czasopismem dla kobiet z okresu walk powstańczych była „Sarmatka” (1830). Nie znamy nazwiska wydawcy, ale z odezwy zamieszczonej we wstępie do czytelniczek, można wywnioskować, że był to mężczyzna:

„Szanowne Rodaczki! Nie w celu zachęty, bo jej nie potrzebujecie, ale aby w tych drogich chwilach i dla waszych serc dostarczyć żywiołu – przedsięwziąłem wydawać to pismo”.

W czasopiśmie dominują treści patriotyczne, regularnie podawano też serwisy informacyjne dotyczący udziału kobiet w powstaniu. Na łamach „Sarmatki” zadebiutowała młodziutka, 12-letnia Eleonora G., późniejsza Eleonora Ziemięcka, wydawczyni czasopisma „Pielgrzym” (1842-1846). Jej wiersz Hymn do Boga cieszył się dość dużą popularnością w czasie powstania. Do dziś znane są tylko 2 numery „Sarmatki”, a kompletny numer drugi znajdujący się w kolekcji Ossolińskiej jest unikatem na skalę światową.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.