Wakacje w Ossolineum

W wakacyjne czwartki zapraszamy dzieci w wieku 7–12 lat na spotkania z historią, literaturą i sztuką połączone z zajęciami plastycznymi lub rozgrywkami w grę planszową „Piast”.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja:
71 335 64 83 (pn-pt w godz. 8.00 – 15.00)/edukacja@znio.pl.
Spotkania trwają ok. 1,5 godziny i odbywają się w gmachu główny Ossolineum,
ul. Szewska 37 – wejście od Zaułka Ossolińskich.


10 lipca (czwartek), godz. 11.00wakacje_osso_www-1
O krawcu, który został noblistą
– niezwykłe życie Władysława Reymonta

Nie każdy rodzi się pisarzem. Często ci, dla których pisanie książek stało się zawodem, wcześniej parali się przeróżnymi, często niesamowitymi zajęciami. Tak było i z Władysławem S. Reymontem. To wakacyjne spotkanie będzie okazją, żeby się dowidzieć jakie ciekawostki  może skrywać życiorys  pisarza. Natomiast temat zadania plastycznego będzie się wiązał z książką, za którą Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
Zajęcia poprowadzi Grzegorz Polak

17 lipca (czwartek), godz. 11.00
Barokowe rebusy w klasztornej jadalni
Dokładnie 10 lat temu w ossolińskim refektarzu dokonano rewelacyjnego odkrycia – podczas prac konserwatorskich spod warstwy tynku wyłoniły się malowidła sprzed 300 lat! Co przedstawiają te barokowe freski? Czy uda nam się zrozumieć język symboli i rozwikłać barokowe rebusy? Zapraszamy wszystkich, którzy nie boją się wyzwań i lubią rozwiązywać zagadki!
Zajęcia poprowadzi Aldona Mikucka

24 lipca (czwartek), godz. 11.00wakacje_1_m
Mały konspirator – w odczytywaniu szyfrów nie amator
Co oznaczają orzeł, archanioł i jeździec na koniu w jednym herbie, czy biżuteria zawsze jest tylko ozdobą, a zwykła laska podróżna czy może być równocześnie czymś innym? Mali konspiratorzy odkryją ukryte znaczenia przedmiotów na wystawie dotyczącej powstania styczniowego i sami zmierzą się z zadaniem wymyślenia, jak zaszyfrować tajną wiadomość.
UWAGA: wstęp z biletem na wystawę czasową (2 zł)
Zajęcia poprowadzi Teresa Sokół

31 lipca (czwartek), godz. 11.00
Pan Karol, tajemniczy kolekcjoner zaginionych obrazów
Żołnierz i kolekcjoner w jednej osobie! Podczas pobytu w Wenecji odkrył piękno dzieł sztuki i sam zaczął je zbierać. Zajrzymy do jego kolekcji, ale niecałej, bo duża jej część jest gdzieś ukryta. Czy nam się spodoba to, co ujrzymy? Sami też wykonamy obraz, który chcielibyśmy oglądać we własnej kolekcji.
Zajęcia poprowadzi Teresa Sokół

7 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Zamki ze starych rycin i ich osobliwi mieszkańcy
Z czego słynął Krzyżtopór – zamek Ossolińskich i dlaczego się tak dziwnie nazywa?  W którym pałacu można spotkać błękitną damę, która przechadza się po swoich dawnych pokojach, gdy opuszczają je ostatni zwiedzający? Co spotkało niejaką  Kunegundę z zamku Chojnik  i nieszczęsnego błazna z Bolkowa? Będzie okazja o tym opowiedzieć, równocześnie oglądając stare grafiki i pocztówki, na których poszukamy polskich zamków i pałaców. W ramach zadania plastycznego będzie można zmierzyć się z wykonaniem rysunkowego nokturnu.
Zajęcia poprowadzi Aldona Mikucka

14 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
O krawcu, który został noblistą – niezwykłe życie Władysława Reymonta
Nie każdy rodzi się pisarzem. Często ci, dla których pisanie książek stało się zawodem, wcześniej parali się przeróżnymi, często niesamowitymi zajęciami. Tak było i z Władysławem S. Reymontem.To wakacyjne spotkanie będzie okazją, żeby się dowidzieć jakie ciekawostki może skrywać życiorys pisarza. Natomiast temat zadania plastycznego będzie się wiązał z książką, za którą Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
Zajęcia poprowadzi Grzegorz Polak

21 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
O polskich królach opowieści prawdziwe i legendą osnute
W starych książkach i na pożółkłych rycinach można odnaleźć wiele niesamowitych historii dotyczących polskich królów. Niektóre z nich wydarzyły się na pewno, odnośnie prawdziwości innych nie ma zgody wśród historyków. Są również takie opowieści, w których jest tylko ziarnko prawdy, ale są tak ciekawe i barwne, że warto je przypomnieć. Po poznaniu kilku z nich spotkacie władców na starej planszy do gry, przemierzając polskie dzieje grając w „Piasta”- grę historyczną z 1904 roku.
Zajęcia poprowadzi Aldona Mikucka
Aldona Mikucka

28 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Wenecja północy, czyli opowieści o mostach wrocławskich
Wrocław porównywany jest do Wenecji. Co wspólnego ma stolica Dolnego Śląska z tym włoskim miastem, a także, jak dawniej wyglądały i jakie tajemnice kryją w sobie mosty wrocławskie? O tym wszystkim dowiesz się na wakacjach w Ossolineum!
Zajęcia poprowadzi Grzegorz Polak

WSTĘP WOLNY!

OBOWIĄZUJE REZERWACJA: 71 335 64 83 (pn-pt w godz. 8.00 – 15.00)/edukacja@znio.pl MIEJSCE SPOTKAŃ: Gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37 – wejście od Zaułka Ossolińskich

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.