Wakacje w Ossolineum

Warsztaty dla dzieci, fot. Andrzej Niedźwiecki

Wakacje w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich (ul. Szewska 37) i Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6).


W lipcu i sierpniu 2018 zapraszamy grupy półkolonijne i inne grupy zorganizowane do udziału w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach artystycznych i lekcjach muzealnych, które odbywać się będą w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 i Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6). Zajęcia przeznaczone są dla dzieci do 14 lat, tematy dostosowujemy do wieku uczestników w grupie. Spędź wakacje z Ossolineum!

 

 

ZAKŁAD NARODOWY im. OSSOLIŃSKICH (ul. Szewska 37)

Warsztaty artystyczne:

Zabawy z grafiką

Zapraszamy do fascynującego świata grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite prace. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne.

 

Widzialne – niewidzialne. Warsztaty z fotografii otworkowej

Czy pudełko po butach lub puszka po herbacie mogą stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem, potrafimy zrobić prawdziwe zdjęcie. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu camera obscura, zrobią zdjęcia i własnoręcznie wywołają je w ciemni.
UWAGA: grupa maksymalnie 15 osób

 

Warsztaty z fotografii otworkowej, fot. Andrzej Niedźwiecki

 

 

MUZEUM PANA TADEUSZA (Rynek 6)

Lekcje muzealne:

Muzealne wyprawy w czasie

Jaki jest sprawdzony sposób na przygodę? Książka! A jakie książki czytali bohaterowie Pana Tadeusza? Co ich ciekawiło, bawiło i wzruszało? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czegoś o dawnych lekturach, odwiedzą Salon romantyczny, odkryją, kim był Adam Mickiewicz. W trakcie zajęć spróbują pisania ręcznym piórem i stworzą własną ilustrację.

miejsce: I piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

 

Letnie zabawy w dworku

Zastanawialiście się może kiedyś, jak spędzali wakacje mieszkańcy Soplicowa? Albo jak wyglądał latem dwór szlachecki? Na te i inne pytania uczestnicy zajęć poszukają odpowiedzi na wystawie. Wypróbujemy również gry i zabawy, które były znane i lubiane przez dzieci w szlacheckim dworze.

miejsce: II piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

 

Kodowanie wieści

Życie szpiega jest pełne przygód, ale także niebezpieczne i wymagające. Nie wystarczy być silnym i szybkim – tu liczą się spryt i inteligencja! W trakcie zajęć uczestnicy zmierzą się z zadaniami godnymi słynnego Kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Czy uda im się odnaleźć i przemycić ważne informacje? Zapraszamy wszystkich odważnych!

miejsce: ekspozycja Misja: Polska oraz Gabinety Świadków Historii

 

 

Warsztaty artystyczne

Z sita czerpane

Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego jest zrobiony papier? Jaki jest proces jego powstawania? Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z dawną metodą czerpania papieru na sicie. Dodatkowo każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami. W czasie warsztatów dzieci obejrzą też fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza.

miejsce: I piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

 

Zabawy z grafiką

Zapraszamy do fascynującego świata grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite prace. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne.

miejsce: ekspozycja i sala warsztatowa

 

Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru

Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka… A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczestnik wykona własne wzory unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów, albo papier ozdobny. Obejrzymy także fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza oraz Bibliotekę romantyka.

miejsce: ekspozycja i sala warsztatowa

 

Warsztaty artystyczne „Z sita czerpane”, fot. Adriana Myśliwiec

 

CENNIK

Lekcja muzealna:

  • 150 zł za grupę od 16 do 30 osób z co najmniej dwoma opiekunami
  • 100 zł za grupę do 15 osób z co najmniej jednym opiekunem

 

Warsztat artystyczny:

  • 200 zł za grupę od 16 do 30 osób z co najmniej dwoma opiekunami
  • 150 zł za grupę do 15 osób z co najmniej jednym opiekunem

Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów.

 

JAK ZAMÓWIĆ ZAJĘCIA?

Aby zarezerwować termin i zamówić lekcję muzealną lub warsztat artystyczny, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia: https://bilety.ossolineum.pl/grupowe.html

 

PYTANIA?

Dział Edukacji Ossolineum

edukacja-mpt@ossolineum.pl

tel. 71 75 50 651 do 655

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.