Wakacje w Ossolineum

Wakacje 2017

W lipcu i sierpniu zapraszamy dzieci w wieku 7–12 lat
na „Wakacje w Ossolineum”.

Podczas spotkań prowadzonych przez pracowników Działu Edukacji i Prezentacji Zbiorów będzie można poznać bliżej bogactwo ossolińskich zbiorów oraz usłyszeć różne niezwykłe historie. Wszystkie zajęcia połączone są z warsztatami plastycznymi i odbywają się na jubileuszowej wystawie 200 lat Ossolineum 1817 – 2017.

Zajęcia odbywać się będą w każdy czwartek o godz. 10.00
Czas trwania: 90 minut

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje rezerwacja: 71 335 64 83 / edukacja@ossolineum.pl

Zapisy drogą telefoniczną prowadzimy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00.

Miejsce spotkania: gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37
(zbiórka na dziedzińcu, przy studni)

Wstęp wolny!


Informujemy, że podczas zajęć mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (m.in. w celu dokumentacji i promocji działań edukacyjnych na stronach internetowych oraz w social mediach – na fanpage’ach ZNiO). Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w zajęciach oraz wizerunki prac wykonanych podczas zajęć.
Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej do Działu Edukacji i Prezentacji Zbiorów przed rozpoczęciem zajęć jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez ZNiO ze zdjęć, o których mowa powyżej.

LIPIEC:

6 lipca 2017 (czwartek), godz. 10.00

Rycerskie opowieści
Gdzie dziś można spotkać rycerzy? My sprawdzimy czy uda nam się ich odnaleźć  na wystawie „200 lat Ossolineum”. Będzie to świetna okazja, żeby porozmawiać o zbrojach i mieczach, ale także o średniowiecznych manuskryptach czy epitafiach (i dowiedzieć się cóż to takiego). Wszyscy miłośnicy rycerskich opowieści wykonają również swoje własne tarcze herbowe.
Prowadzenie: Aldona Mikucka

 

13 lipca 2017 (czwartek), godz. 10.00

Biblioteczne wędrówki książek
Droga książki od jej zakupu w księgarni do momentu, gdy trafi do rąk czytelnika w bibliotece, jest długa i złożona. W trakcie zajęć prześledzimy tę drogę, a także będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda legendarna ossolińska czytelnia. Dowiemy się, co to jest sygnatura, jak szybko odszukać książkę dla czytelnika, a także tego, do czego służą numerki w czytelni. Przeprowadzimy również pewien eksperyment z książką…
Prowadzenie: Grzegorz Polak

GALERIA ZDJĘĆ

 

20 lipca 2017 (czwartek), godz. 10.00

Ossolińskie portrety
Oglądając miniatury przedstawiające królów i arystokratów, portrety pięknych dam i współczesne fotografie poznamy różne sposoby prezentowania postaci i atrybuty określające pozycję społeczną portretowanych. Podczas warsztatu plastycznego narysujemy autoportrety używając do tego kredek akwarelowych.
Prowadzenie: Teresa Sokół

 

27 lipca 2017 (czwartek), godz. 10.00

Papier i pióro – o ossolińskich rękopisach
Cenne rękopisy ossolińskie pochodzą od wielu znanych osób. Trzymali je w swym ręku popularni pisarze, znakomici poeci, a także znane postacie, których nazwiskami nazwane są ulice w niemal każdym polskim mieście. Jak wyglądają rękopisy i dlaczego są tak cenne? Tego dowiemy się w trakcie zajęć, a podczas warsztatów sprawdzimy czy trudno jest pisać piórem zamaczanym w atramencie.
Prowadzenie: Grzegorz Polak


SIERPIEŃ:

3 sierpnia 2017 (czwartek), godz. 10.00

Bratki, maki i bławatki – o „Zielniku” Elizy Orzeszkowej
Eliza Orzeszkowa oprócz pisania książek fascynowała się również światem roślin, które zbierała, suszyła i tworzyła z nich różnorodne zielniki. Jeden z nich znajduje się dziś w zbiorach Ossolineum i jest prezentowany na wystawie „200 lat Ossolineum” pokazując nam  kwiaty i zioła, które zostały zebrane ponad sto dwadzieścia lat temu na nadniemeńskich łąkach. Sami również spróbujemy wykonać piękne kwiatowe kompozycje.
Prowadzenie: Aldona Mikucka

 

10 sierpnia 2017 (czwartek), godz. 10.00

Ciekawostki ossolińskie
Przemierzając ossolińską wystawę odkryjemy przedmioty osobliwe i rzadkie, wyróżniające się formą, tworzywem, z którego zostały wykonane, i przeznaczeniem. Zobaczymy portrety dawnych ossolińczyków i posłuchamy intrygujących opowieści z ich życia. Zwrócimy uwagę na zaskakujące elementy architektoniczne i wystroju dawnego gmachu klasztornego – siedziby Ossolineum. Podczas warsztatu zabawimy się w medalierów i wykonamy pamiątkowe medale według własnego pomysłu.
Prowadzenie: Teresa Sokół

 

17 sierpnia 2017 (czwartek), godz. 10.00

Księgi złotem zdobione
Tematem spotkania będą dawne księgi. Poznamy kodeksy liturgiczne oprawne w skórę i drewno oraz stare druki w srebrnych okładkach ilustrowane malarstwem miniaturowym. Zobaczymy także ornamentalne łąki zamieszkiwane przez smoki i mitologiczne stwory. Podczas warsztatu wykonamy ozdobną kartę tytułową do ulubionej książki.
Prowadzenie: Teresa Sokół

 

24 sierpnia 2017 (czwartek), godz. 10.00

Hejże kozły, nurki, zwroty, figle, psoty – o bajkach Aleksandra Fredry
Co wspólnego z Ossolineum mają Paweł i Gaweł czy kąpiąca się małpa? Obydwa wierszyki autorstwa Aleksandra Fredry znajdują się w ossolińskich zbiorach (napisane własnoręcznie przez poetę!). W czasie spotkania będziemy, więc mogli przekonać się na własne oczy czy ich autor miał ładne pismo, a także obejrzeć stare książeczki dla dzieci z pięknymi ilustracjami wierszy Aleksandra Fredry. Spróbujemy też swych sił w ilustratorskim fachu!
Prowadzenie: Aldona Mikucka

 

31 sierpnia 2017 (czwartek), godz. 10.00

Afrykańskie przygody Henryka Sienkiewicza
Henryk Sienkiewicz twierdził, że każdy sławny pisarz powinien choć jedną książkę napisać z myślą o dzieciach. W jego twórczości taką książką jest właśnie powieść o przygodach Stasia i Nel. Na zajęciach dowiemy się, skąd autorzy biorą pomysły do swoich książek, a także tego, jakie przygody czekają na Czarnym Lądzie. Ponieważ to już czas podsumowań letnich wypraw, spróbujemy stworzyć komiksowe przedstawienia wakacyjnych przygód.
Prowadzenie: Grzegorz Polak

 

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji