Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich – 16-18 września 2022

W dniach 16-18 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w Muzeum Książąt Lubomirskich, odbywał się „Weekend z twórczością Ericha Fuchsa. Zapomniane dziedzictwo Sudetów”. W pięknym ossolińskim Refektarzu można było obejrzeć 21 grafik, na których artysta uchwycił codzienność górali śląskich w dwudziestoleciu międzywojennym, a także piękne krajobrazy Sudetów. Ekspozycję uzupełniało 17 rysunków Fuchsa, które powstały na początku XX wieku, podczas jego pierwszej wizyty w Lubawce.
W ramach wydarzenia odbyła się również polsko-niemiecka konferencja  popularnonaukowa, która pozwoliła ukazać twórczość tego jednego z najważniejszych dolnośląskich artystów XX wieku w szerszym kontekście.

Erich Fuchs pokochał Sudety od pierwszego wejrzenia. Po skończeniu studiów artystycznych i przeprowadzce na Śląsk, poświęcił swój talent uwiecznianiu piękna górskiego krajobrazu, a także życia, pracy i obyczajów śląskich górali. Dzięki etnograficznej pasji, połączonej ze znakomitym zmysłem obserwacji, prace artysty są wyjątkowymi dziełami sztuki, ale posiadają również wielką wartość dokumentacyjną. Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich może pochwalić się  jedną z największych na świecie kolekcji prac Ericha Fuchsa, a większość z dzieł prezentowanych w ten weekend zostało po raz pierwszy pokazanych szerszej publiczności.

Ekspozycja „Zapomniane dziedzictwo Sudetów” obejmowała wybór dzieł Ericha Fuchsa powstałych w latach 1909-1933, w tym grafiki z uznawanego za dzieło życia artysty cyklu „Górale Śląscy” (Schlesisches Bergvolk), a także szkice wykonane przez niego podczas pierwszej wizyty w Sudetach w 1909 roku. Wystawę przygotowali Wojciech Gruk oraz dr Emilia Kłoda z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich.

Podczas oprowadzań kuratorzy zaprosili zwiedzających w podróż po przedwojennych Sudetach – świecie, który bezpowrotnie przeminął. Wybrane prace Ericha Fuchsa prezentowały świat tradycyjnych wspólnot – ludzi żyjących według rytmu surowej, górskiej przyrody, tworzących tradycyjne rzemiosło, które nie zostało jeszcze wyparte przez produkcję masową. Te wyjątkowe dzieła budziły duże zainteresowanie publiczności, a podczas spotkań padało wiele pytań o twórczość i życie artysty.

W sobotę odbyła się również konferencja popularnonaukowa z udziałem ekspertów z Polski i Niemiec, której gościem specjalnym była wnuczka Ericha Fuchsa – Renate Baumgärtner.

Konferencję otworzyli dr Łukasz Kamiński – dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Joanna Błoch – wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich. Głos zabrała również pani Renate Baumgärtner, która podziękowała za przywracanie pamięci o twórczości jej dziadka w Polsce i duże zainteresowanie jego pracami, które są obecnie mniej znane w Niemczech.

Spotkanie poprowadziła dr Emilia Kłoda z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich. Prelegenci w swoich kolejnych referatach poruszali tematykę twórczości Ericha Fuchsa, ale także zagadnienia związane z tradycyjnym rzemiosłem oraz wielonarodowym dziedzictwem Dolnego Śląska.

Wojciech Gruk (Muzeum Książąt Lubomirskich, Ossolineum) przeanalizował prace Ericha Fuchsa pod kątem relacji z naturą i przedstawił swoje refleksje w referacie: “W rytmie przyrody, w rytmie życia. Artystyczne fascynacje Ericha Fuchsa”. Dr Ksenia Stanicka-Brzezicka (Herder Institut, Marburg) przyjrzała się obrazowi rzemiosła śląskiego w twórczości Ericha Fuchsa, a dr Anna Kurpiel (Uniwersytet Wrocławski) poruszyła temat translokalnego dziedzictwa Sudetów i Dolnego Śląska.

Swoimi wspomnieniami z odkrywania historii i twórczości Ericha Fuchsa podzielił się pan Tadeusz Boroń (Klub Seniora Sudecka Chatka, Gruszków), który również opowiedział o działaniach mających upamiętnić tego artystę w Sudetach – m.in. o planowanym otwarciu szlaku dedykowanego artyście. O podróży po Dolnym Śląsku w towarzystwie rodziny Ericha Fuchsa, opowiedział natomiast pan Dietrich Kowalski (Senioren Botschafter, Active Senioren: Sachsen).

Podczas konferencji nie zabrakło wielu interesujących dyskusji, których można wysłuchać – podobnie jak prelekcji – oglądając zapis transmisji online z wydarzenia na profilu Muzeum Książąt Lubomirskich na Facebooku (https://fb.watch/fBod18f35V/).

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom “Weekendu z twórczością Ericha Fuchsa”! Dziękujemy za bardzo miłe spotkania, rozmowy, duże zainteresowanie oraz za bardzo aktywny udział w oprowadzaniach.

Chcielibyśmy również serdecznie podziękować naszemu partnerowi – Instytutowi Herdera z Marburga, który zaangażował się w nasze wydarzenie i dzięki któremu konferencja mogła dotrzeć również do większej liczby niemieckich odbiorców.

Serdecznie dziękujemy również Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która wsparła finansowo nasze działania.

Wszyscy mieliśmy wrażenie, że te trzy dni to za krótko, żeby móc zaprezentować prace Ericha Fuchsa wszystkim zainteresowanym. I dlatego nie mówimy ostatniego słowa w tym temacie. Będziemy pracowali nad kolejnymi materiałami, które będziemy mogli zaprezentować szerszemu gronu odbiorców.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.