Wielkanocne Życzenia na kartach pocztowych

W zbiorach Działu Dokumentów Życia Społecznego ZNiO znajduje się duży zbiór kartek pocztowych wydawanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Święta Pracy, Święta Niepodległości, Dnia Kobiet przez niezależne oficyny, drukarnie, ośrodki internowania w latach 1982-1989.

Charakterystycznym elementem poczty podziemnej, która rozwinęła się bardzo szybko po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego, jest symbolika „Solidarnościowa”, narodowa i niepodległościowa, która towarzyszy wątkom religijnym czy obrzędowym. Często wykorzystywaną formą jest też satyra i karykatura.

Karty pocztowe były drukowane przez struktury podziemne NSZZ Solidarność, Solidarność Walczącą, Niezależne Zrzeszenie Studentów i rożne organizacje wspierające i sympatyzujące z ideą Solidarności.

Znaczenie kolekcjonerskie kart poczty podziemnej, łatwość ich sprzedaży i kolportażu pomagała strukturom podziemnym w sprawnym gromadzeniu środków na prowadzenie działalności wydawniczej, zakup papieru i farby drukarskiej.

Prezentowany wybór kartek Wielkanocnych pochodzi z daru Mariana Oziewicza, wrocławskiego działacza , drukarza i kolportera Solidarności Walczącej.

Z życzeniami Radosnych Świąt Wielkanocnych – Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.