Wieści z Japonii

Letnie igrzyska olimpijskie Tokio 2020 na półmetku, Japonia na ustach wszystkich. Przy okazji sportowych zmagań warto spojrzeć na Japonię oczami Polaków mieszkających tam na stałe. Licząca dzisiaj niespełna 1500 osób Polonia to w przeważającej części kobiety. O ich doświadczeniach w zderzeniu z kulturą japońską, z obyczajami panującym w tym niezwykłym kraju, możemy przeczytać w Gazecie Klubu Polskiego w Japonii oraz w Gazecie Polskiej w Japonii. Oba czasopisma wydawane były przez  Klub Polski w Japonii z siedzibą w Tokio, z inicjatywy osób o swojsko brzmiących imionach, ale nieco egzotycznych nazwiskach. Skład redakcyjny stanowiły m. in. Renata Mitsui, Ewa Kido, Elżbieta Watanabe, Ewa Ogadiri, Judyta Yamato. Celem działalności Klubu była pomoc Polakom zamieszkałym w Japonii w uzyskaniu dostępu do kultury polskiej, rozwijanie kontaktów między Polakami przebywającymi w Japonii oraz pomoc w asymilacji Polaków w społeczeństwie japońskim. Czasopisma ukazywały się w latach 1998 do 2008. Gazeta Klubu Polskiego w Japonii wychodziła od 1998 do 2006, Gazeta Polska w Japonii od 2006 do 2008. Egzemplarze trafiły do Ossolineum jako dar Redakcji.

Lektura pierwszych numerów Gazety Klubu Polskiego w Japonii pozwala czytelnikowi poznać  w skrócie japońskie zwyczaje. Można znaleźć tu odpowiedź na pytanie czym różni się sprzątanie po japońsku od sprzątania po polsku i czy we własnym ogródku wolno się opalać. Porady zamieszczane w czasopismach  mają pomóc czytelnikowi uporać się z zawiłościami japońskiego savoir vivre oraz rozgryźć tajniki języka. Dowiadujemy się, że niezwykłą popularnością wśród Japończyków cieszą się konkursy kaligrafii (w Japonii jest ok. 20 milionów miłośników tej sztuki), a na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych działała jedyna w Japonii polonistyka. W 1999 roku studia podjęło 15 osób, konkurencja był duża, o jedno miejsce ubiegało się 4,5 kandydatów.

W obu czasopismach regularnie pojawiają się zaproszenia do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Zamieszczane są aktualności z życia środowiska polonijnego. Publikowane liczne artykuły poświęcone kulturze japońskiej mają ułatwić czytelnikowi zrozumienie odmiennej od europejskiej obyczajowości i oswojenie niezwykłej rzeczywistości.

Czasopisma dostępne są w Czytelni Czasopism ZNiO (przy ul. Sołtysowickiej): Gazeta Klubu Polskiego  w Japonii sygn. 987.939 i Gazeta Polska w Japonii sygn. 988.265.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.