Wilno – miasto wspomnień

Wilno pozostaje w naszej pamięci wciąż żywe. Wiele osób z tęsknotą wraca do wspomnień o Wilnie – mieście swojego dzieciństwa, mieście, gdzie urodzili się i wychowywali ich rodzice, dziadkowie.

Książka „Ostatnie lata polskiego Wilna” autorstwa Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka opisuje dzieje polskiego Wilna od roku 1919, kiedy zostało uwolnione od bolszewików przez Józefa Piłsudskiego, do roku 1945, kiedy zostało odebrane Polsce.

Autorzy w sposób niezwykle żywy ukazują życie miasta w różnych okresach dziejowych i aktualności życia codziennego jego mieszkańców. Z książki dowiemy się zarówno o tak wielkim wydarzeniu, jakim było powstanie Uniwersytetu im. Stefana Batorego, jak i o zwykłym, lokalnym – corocznym kiermaszu ludowym, zwanym „Kaziuki” – promującym wyroby z drewna oraz tradycyjne obwarzanki i piernikowe serca.

Pozycja „Ostatnie lata polskiego Wilna” dostępna jest dla każdego w księgozbiorze podręcznym Czytelni Głównej pod sygnaturą 868.437 (III-5819).

Wszystkie ilustracje pochodzą z książki Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka pt.: „Ostatnie lata polskiego Wilna (Warszawa: Wydawnictwo Fronda, 2020).

Opracowała : Paulina Maria Jaskulska (Dział Przechowywania i Udostępniania)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.